LAJMI I FUNDIT
Home . Politike (page 832)

Politike

Edi Rama, kemi gati një plan urgjent për çarmatosjen e popullsisë shqiptare

Qeveria do të ndërmarrë një plan emergjent për çarmatosjen e popullsisë shqiptare. Kryeministri Edi Rama paralajmëroi nismën më të re të qeverisë që ai drejton, i cili synon çmilitarizimin e popullsisë duke paraqitur në Kuvend një paketë ligjore për mbajtjen ...

Read More »

Raportuesit e KiE: Në shkurt vendosim për heqjen ose jo të monitorimit për Shqipërinë

Konferenca – Evans: Mendimi ynë ka ndikim për statusin në BE të Shqipërisë Këshilli i Europës do të vendosë në muajin shkurt të këtij viti vijimin e monitorimit për Shqipërinë apo mbylljen e kësaj praktike. Kjo u bë e ditur ...

Read More »

I kemi vrarë të gjithë nga pak

Sajmir Tahiri Dita e djeshme besoj ishte një ditë e trishtë për të gjithë ne, por më shumë akoma për shoqërinë në tërësi. Vrasja e një adoleshenti nga një bashkëmoshatar i tij, na nxori para syve një fëmijë të vrarë ...

Read More »

Shkëlzen Berisha: Saimir Tahirin, shpifjet nuk e ndihmojnë

Djali i ish- kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzeni, ka reaguar pas deklaratave në Kuvend të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, që theksoi se brezi i ri e kanë shembull negativ atë, pasi vrau njerëz në Gërdec dhe nuk i hyri gjemb ...

Read More »

Europarlamentarët, “OK” rezolutës për Shqipërinë

Komiteti i Jashtëm i Parlamenti Europian mbështet dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë. Europarlamentarët kanë miratuar me 49 vota Pro rezulutën për Shqipërinë, rezolutë kjo e hartuar nga raporteri për vendin tonë, nga eurodeputeti kroat Nikola Vuljancic. Më herët eurodeputetët ...

Read More »

Berisha-Braho: Debate për rakin e Skraparit në parlament

Skrapari dhe madje dhe rakia e Skraparit janë bërë objekt debati në seancësn e sotme parlamentare. Deputeti i Partisë Demokratike Sali Berisha në fjalën e tij të dhënë nga nënkryetari i Parlamentit, Vangjel Dule theksoi se “në kombinatin mekanik të Poliçanit ...

Read More »

Komisioni Ekonomisë dhe Financave: “Belle Air” të hetohet për evazion fiskal

Kompania ajrore “Belle Air” do të kalojë në një hetim intensiv nga ana e qeverisë shqiptare, për evazion fiskal dhe mashtrim të qytetarëve. Komisioni i Ekonomisë dhe Financave zhvilloi një seancë dëgjimore me ministrat e Financave, të Transporteve dhe Ekonomisë, ...

Read More »

Komisioni i Ligjeve: Qefalia qëllon Islamin, opozita braktis mbledhjen

Debate të ashpra në komisionin e Ligjeve në Kuvend, gjatë diskutimit për dy ligjet, atë të Antimafias dhe të Kodit të Procedurës Penale. Gjatë diskutimeve, një debat i ashpër është bërë mes deputetëve Xhemal Qefalia i PS-së dhe Kastriot Islami ...

Read More »

Rama siguron pagesën për dhjetorin personave me aftësi të kufizuar

Në Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar kryeministri Edi Rama u ka premtuar personave me aftësi të kufizuar se do të bëjë çmos që të bëhet pagesa e plotë e tyre për muajin dhjetor dhe pas miratimit të ...

Read More »

Ligji antimafia, debate dhe diskutime në Komisionin e Ligjeve

Ka nisur mbledhja e Komisionit të Ligjeve në Kuvend, ku po diskutohet projekt-ligji për Kodin e Procedurës Penale. Të pranishëm në këtë mbledhje në ndryshim nga dje, janë përfaqësues nga EURALIUS, OPDAT dhe OSCE. Kreu i këtij komisioni, Fatmir Xhafa ...

Read More »