LAJMI I FUNDIT

Dosja X

FOTO/ Berisha status për vendimin e Tahirit, juristi Romeo Kara nuk i kursen akuzat: Kur do bëhesh burrë sa Tahiri…!

Sali Berisha ka reaguar përmes një statusi, menjëherë pas vendimit të Gjykatës së K.rimeve të Rënda, për ish ministrin Tahiri, duke e cilësuar vendimin si të turpshëm. I menjëhershëm ka qenë dhe reagimi i juristit Romeo Kara, i cili e ...

Read More »

FOTO/ Çeta e Indinjuar e Lazaratit që bërtet: Pastroni k.rimin që bekuam vetë

Vendimin e Gjykatës së K.rimeve të Rënda për dënimin e ish-ministrit Tahiri, nuk është pritur mirë nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili nuk ka nguruar të bëj dhe një status në rrjetin social Facebook, me titull: “Mafia nuk e dënon ...

Read More »

“Çudira” diktature sipas shkrimtarit anglez: “Shteti ku askush nuk është i papunë dhe askush nuk është i pasur”

Në vitet ’80, në Shqipëri një kompani turistike britanike arriti të kishte lidhur një marrëveshje me Albturist dhe çdo vit sillte në Shqipëri të paktën 10 grupe turistësh nga Britania e Madhe, pavarësisht Shqipëria komuniste dhe Britania nuk kishin marrëdhënie ...

Read More »

Takim pas 45 vitesh, në aeroportin e Bolonjës!

45 vite në vetmi, kalvari i çiftit simpatik, ushtarakut elegant shqiptar Valentin Pervizi e vajzës së bukur bolonjeze, Maria Gorizzia Nga Luljeta Progni 20 shkurt 1991. Maria Gorizzia ishte zgjuar herët në mëngjes. Do përgatitej për një ditë shumë të ...

Read More »

Viti 1993 kur sapo kishin kapur karriget: 29 zyrtarë të PD-së akuzoheshin për korrupsion dhe kush ishte i pari politikan i përmendur si k.ontrabandues d.roge

Politika shqiptare, asaj së cilës i dedikohet për turp, një tranzion traumatik pas rënies së komunizmit, po përjeton sot mbushkupjen e vet, ku veç korrupsionit të përfolur, tashmë akuzohet dhe për lidhje me krimin, nga ai me karakter ordiner e ...

Read More »

Ish-kryeprokurori i Enverit: Spiunët që fundosën sekretarin e Hoxhës

Ka qenë mesnata e 10 nëntorit 1981, kur forcat e Policisë Sekrete kanë arrestuar në fshehtësi Vahid Lamën, juristin që kishte punuar 13 vite në paradhomën e Enver Hoxhës. Pak ditë më parë, kur përgatitej të merrte pjesë në Kongresin ...

Read More »

Telefonuesi që i dha fund grushtit të shtetit në 14 shtator

PJESA III E INTERVISTËS ME IZET HAXHINË Me këtë pjesë të tretë të rrëfimit të Izet Haxhisë, kuptohet fare qartë se vrasja e Azem Hajdarit ka qenë thjesht një pretekst për atë që do të ndodhte dy ditë më vonë. ...

Read More »

Britanikët tregojnë detajet 21 vjet nga “grushti i shtetit”: Lufta e Berishës për pushtet, duke mos pranuar humbjen asnjëherë!

Kanë kaluar 21 vite nga “grushti i shtetit” që ndodhi më 14 shtator 1998. Kjo ditë u cilësua si grusht shteti pasi daton si një nga ditët më të dhunshme të historisë së Shqipërisë pas rënies së regjimit diktatorial të ...

Read More »

Mit’hat Havari: Ja si ndodhi “grushti i shtetit” më 1998, si e braktisën detyrën zyrtarët e policisë, lëvizjet e Perikli Tetës dhe operacioni për të marrë RTSH

Ish-funksionari i lartë i policisë, koloneli Mit’hat Havari ka hedhur dritë mbi ngjarjet e 14 shtatorit 1998. Dje u shënuan 21 vite nga “grushti i shtetit” dhe Havari ka qenë një ndër protagonistët. Ai punonte në Ministrinë e Brendshme dhe ...

Read More »

VIDEO/ Sa e donte udhëheqësin! Fjalimi i Sali Berishes ne Dhjetor 1990: Pershendetjet e mija shkojne per shokun Ramiza Alia…

28 vite me pare, Sali Berisha doli para studenteve duke i thurur lavde Ramiz Alise dhe duke evokuar rolin e tij si komandant i Brigadave partizane. Ja fjalimi i tij para studenteve per Ramiz Aline.Sali Berisha duke pershendetur shpalljen e ...

Read More »