LAJMI I FUNDIT

Dosja X

Metën e tmerron Dvoranin: Gjyqtari vendosi….ta dërgonte pas hekurave për aferën 700 mijë euro, kërkoi ekspertizë nga SHBA

Thellohet skandali me Gjykatën Kushtetuese. Presidenti Ilir Meta ka nisur një sulm të paprecedentë ndaj kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani. Madje dje shkoi deri aty, sa për herë të parë në historinë e vendit paralajmëroi se ...

Read More »

Rrëfimi i Justina Aliaj, Si udhëheqësit komunistë ngacmonin artistet e bukura

Justina Aliaj këngëtarja shkodrane, një prej zërave më të fuqishëm që rrëmbeu shumë shpejt zemrat e shqiptarëve, e ndodhur në Shkodër për pak ditë, tregon se si nisi karrierën e saj në art si këngëtare, por edhe si aktore. Justina ...

Read More »

Ndrenika, Mima, Anagnosti, Lako, Shkjezi, Shyti, Bakalli, etj…në listën me 51 artistë që do hiqeshin nga Tirana në 1976-ën me porosinë e Ramiz Alisë

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dokumentin zyrtar të vitit 1976 i hartuar nga sektori i Arsim-Kulturës në Komitetin Qëndror të PPSH-së, ku një listë me 51 emra, të gjithë personazhe të njohura si: Prokop Mima, Robert Ndrenika, Bujar Lako, Roza Anagnosti, ...

Read More »

“Doktor, ta gëzoç 8 nëntorin”! Sali Berisha, komunist qysh 21 vjeç, i pranuar më 8 nëntor 1968… 22 vjet sekretar i PPSH e 23 vjet i PD

Kontribut me 29 vjet spiun sigurimi/ Ribotim i shkrimit të “PAMFLETI”, datë 8 nëntor 2018; si kujtesë për ata militantë e qendrestarë të PD, që vazhdojnë të besojnë edhe pas 30 vitesh, se diktaturën në Shqipëri e përmbysi vizitori i ...

Read More »

Zbardhet tjetër skandal i Ilir Metës: Ja si u tentua shitja e 30 mijë ton nafte të Albpetrol dhe pazari për ndarjen e 1 milionë dollarëve!

Nuk kanë fund skandalet e presidenti Ilir Meta. Gjatë kohës që ai ishte në pushtet krah Sali Berishës i plasi në dorë afera me Dritan Priftin, i cili falë një video solli hetime dhe më pas dërgimin për gjykim të ...

Read More »

Afera e videos 700 mijë euro: Ja si ekspertët e “Kristalit” shpëtuan Ilir Metën! Presidenti i shpërbleu me miliona euro tendera

Nuk kanë fund skandalet e Gjykatës së Lartë me vendimin për të shpallur të pafajshëm Ilir Metën në aferën 700 mijë eurosh në videon e publikuar nga Dritan Prifti. Gazeta ka nisur një cikël botimesh mbi seancën gjyqësore të videos ...

Read More »

Shkatërrimi i 500 fabrikave në Shqipëri nga viti ’90-’95

Besoj keni dëgjuar që në ditët e sotme lufta nuk është më me heshta, shpata dhe pushkë, (përgjithësisht) por sot lufta e vërtetë është lufta e tregjeve, dhe per tregje.Në Shqipërinë e viteve ’90 – ’95 ishin në gjendje pune ...

Read More »

Obeziteti…kapitalist?! Fotot e rralla nga “Shkëmbi i Kavajës” në 1970: Të gjithë plazhistët “elegantë”

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar në faqen e saj zyrtare disa foto të rralla nga “Shkëmbi i Kavajës” në vitin 1970. “Gushti është, përgjithësisht, muaji i pushimeve, plazhit, detit. Mirëpo, disa prej nesh, që ende duhet të ndodhen ...

Read More »

Ma tregoi vetë sekretin! Mjeku francez: Ja përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë!

INTERVISTA/Flet Hasan Luçi, ish-zbulues politik i Shqipërisë në Francë: Kur vdiq Enveri, profesori dhe mjeku francez, Pol Miliez dha një intervistë për në TF 2 të Francës: “Enver Hoxha ishte sigurisht një njeri misterioz, por jashtëzakonisht inteligjent, frankofon dhe që ...

Read More »

Historia e “Robin Hood-it shqiptar”: Kush ishte Zani Çaushi që Romano Prodi i besoi jetën dhe kishte mik politikanët

Në rubrikën “Dikur” do të rikthehemi në vitin 1997, vitin e mbrapshtë kur b.andat në vend mbinin si kërpudha. Por sigurisht një nga më fa.mëkeqet, emri i të cilës edhe sot kujtohet me t.error është ajo e Çoles, me në ...

Read More »