LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital . Dosja X (page 10)

Dosja X

Skandali i “Veneto Banka”, gjykata rrëzon tentativat e SGA dhe Tranzit për të rrëmbyer pronat e shqiptarëve, refuzon ekzekutimin e kolateraleve

Gjykata e Tiranës ka rrëzuar tentativat e italianëve për të rrëmbyer pronat e shqiptarëve që kanë marrë kredi te “Veneto Banka”. Gazeta prej ditësh ka denoncuar sesi falimenti i bankës italiane është bërë tërësisht në shkelje me ligjin dhe ka ...

Read More »

“ICSID” që i grabiti 150 milion euro Deutsche Bank për Bechetin, e njëjta trup arbitrazhi që do të grabisë dhe Shqipërinë

Ku i gjeti Beccheti 40 milion eurot, me të cilat krijoi Agon Channel?! Në intervistën e tij dhënë për La Repubblica, Francesco Beccheti tregon edhe një detaj interesant, se ku i gjeti paratë për të krijuar Agon Channel. Ai thotë ...

Read More »

Skandali i “Veneto Banka”! Ja lidhjet me rusët e kompanisë që mbledh borxhet e këqija: “Tranzit” e regjistruar në parajsat fiskale

Dalin në dritë të tjera detaje nga skandali me falimentimin e “Veneto Banka”. Ikja e bankës italiane nga tregu shqiptar ka kaluar jo pa bujë, pasi shumë punonjës dhe kredimarrës kanë mbetur në mëshirë të fatit. Për ata që nuk ...

Read More »

Mjerimi i ulur këmbëkryq, pamje të Vlorës në vitin 1993 (Video)

Shqipëria pas komunizmit u përball me zhvillimin e perëndimit. Mijëra shqiptarë emigruan jashtë vendit për një jetë më të mirë. Në videon e mëposhtme janë pamjet nga Vlora e vitit 1993. Bunkerë, njerëz të varfër, skafe me njerëz në det, ...

Read More »

Skandal/ Si u privatizuan kabinat e plazhit në Divjakë me VKM të posaçme të Sali Berishës para se të largohej më 2013!

Fiks Fare investigoi në lidhje me privatizimin e kabinave të plazhit në Divjakë, ku tregoi me fakte historinë e korrupsionit që ka nisur vite më parë dhe përfundoi me shpejtësi në shtator të 2013, kohë kur u ndërrua qeveria. Shpejt ...

Read More »

Prokurorët belg zbarkojnë në Tiranë për Lulzim Bashën, a do të paraqitet kreu i PD-së… apo do të marrë raport

Burime nga Partia Demokratike bëjnë të ditur se Lulzim Basha, ka shprehur gatishmërinë e plotë të kontribuojë në hetimin e autoriteteve të drejtësisë belge për dosjen e njohur si “Toyota Yaris”, ku u kapën 3.4 milionë euro. Kryetari i opozitës ...

Read More »

Në krye të radhës për SPAK! Aferat e CEZ dhe DIA, dy dosjet që pritet të fundosin Ilir Metën dhe Sali Berishën!

Ora e të vërtetë për këdo që ka përdorur pushtetin vetëm për tu pasuruar duket se po afron. Shqipëria ka 28 vite që ka dalë nga sistemi komunist, por deri më sot ka pasur pa fund skandale korrupsioni, abuzimi ose ...

Read More »

Ekskluzive/ “Tronditet” Lulzim Basha ishte përkthyes në dosjet e “Shtëpisë së Verdhë” që po e ridërgon Ramushin në Gjykatën Speciale

Marre nga “Le Temps” “Përkthyes im quhej Lulëzim Basha, dhe ai ka punuar si mbledhës të dhënash përmes përkthimit për Gjykatën Ndërkombëtare Penale për ish- Jugosllavinë (ICTY). Më vonë ai u bë Ministër i Punëve Publike në Shqipëri dhe unë ...

Read More »

Erzen Breçani rrëzon “Babalepartinë” me dëshminë e tij në gjykatë: Alizotit dhe Veliut u dhashë lekë… më thanë se gjithçka bëhej për azil

Gjatë seancës së sotme gjyqësore për dosjen “Babale”, ka dëshmuar edhe ish-zëvendës drejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani. Mësohet se gjatë seancës, Breçani ka treguar se ku e kishte takuar për herë të parë Fredi Alizotin dhe se përse ...

Read More »

A fshihej Mehmet Shehu pas planit?! Agjenti M008 premtoi helmimin e Enverit por…

V.etëvrasje apo eliminim i pastër i njeriut që do të zëvendësonte Enver Hoxhën në detyrën e tij pas vdekjes. Kjo vijon ende të jetë pjesë e shumë debateve, lidhur me fundit e Mehmet Shehut. Në librin e tij “100 vrasjet ...

Read More »