LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital . Dosja X (page 2)

Dosja X

Zbardhet tjetër skandal i Ilir Metës: Ja si u tentua shitja e 30 mijë ton nafte të Albpetrol dhe pazari për ndarjen e 1 milionë dollarëve!

Nuk kanë fund skandalet e presidenti Ilir Meta. Gjatë kohës që ai ishte në pushtet krah Sali Berishës i plasi në dorë afera me Dritan Priftin, i cili falë një video solli hetime dhe më pas dërgimin për gjykim të ...

Read More »

Afera e videos 700 mijë euro: Ja si ekspertët e “Kristalit” shpëtuan Ilir Metën! Presidenti i shpërbleu me miliona euro tendera

Nuk kanë fund skandalet e Gjykatës së Lartë me vendimin për të shpallur të pafajshëm Ilir Metën në aferën 700 mijë eurosh në videon e publikuar nga Dritan Prifti. Gazeta ka nisur një cikël botimesh mbi seancën gjyqësore të videos ...

Read More »

Shkatërrimi i 500 fabrikave në Shqipëri nga viti ’90-’95

Besoj keni dëgjuar që në ditët e sotme lufta nuk është më me heshta, shpata dhe pushkë, (përgjithësisht) por sot lufta e vërtetë është lufta e tregjeve, dhe per tregje.Në Shqipërinë e viteve ’90 – ’95 ishin në gjendje pune ...

Read More »

Obeziteti…kapitalist?! Fotot e rralla nga “Shkëmbi i Kavajës” në 1970: Të gjithë plazhistët “elegantë”

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar në faqen e saj zyrtare disa foto të rralla nga “Shkëmbi i Kavajës” në vitin 1970. “Gushti është, përgjithësisht, muaji i pushimeve, plazhit, detit. Mirëpo, disa prej nesh, që ende duhet të ndodhen ...

Read More »

Ma tregoi vetë sekretin! Mjeku francez: Ja përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë!

INTERVISTA/Flet Hasan Luçi, ish-zbulues politik i Shqipërisë në Francë: Kur vdiq Enveri, profesori dhe mjeku francez, Pol Miliez dha një intervistë për në TF 2 të Francës: “Enver Hoxha ishte sigurisht një njeri misterioz, por jashtëzakonisht inteligjent, frankofon dhe që ...

Read More »

Historia e “Robin Hood-it shqiptar”: Kush ishte Zani Çaushi që Romano Prodi i besoi jetën dhe kishte mik politikanët

Në rubrikën “Dikur” do të rikthehemi në vitin 1997, vitin e mbrapshtë kur b.andat në vend mbinin si kërpudha. Por sigurisht një nga më fa.mëkeqet, emri i të cilës edhe sot kujtohet me t.error është ajo e Çoles, me në ...

Read More »

Zbulohen detajet e forta! Ja si Meta ka mbërthyer sistemin e drejtësisë për aferën 700 mijë euroshe! Ndërhyrje deri në Gjykatën e Lartë

Vendimi i Gjykatës së Lartë ku shpalli të pafajshëm Ilir Metën për bllokun 700 mijë eurosh tregon shumë të vërteta të hidhura për sistemin e drejtësisë. Përveçse tregon arsyen se përse u tentua largimi i Bujar Sheshit nga KLP, hedh ...

Read More »

Joana Qeleshi, mikja e Argita Berishës, kryegjyqtarja e dorëhequr e Durrësit “molla e sherrit” mes Rumit të Sukthit, qeverisë dhe libanezit të m.asakruar për tokën tek Gjiri i Lalzit

Arjan Ndoja, prokurori i Durrësit që prej gjashtë muajsh po heton dosjen e pronave në fshatin Draç, Ishëm, duke arrestuar dhe disa prej zyrtarëve të hipotekës së Durrësit, i ka shpëtuar paq një atentati të mirëorganizuar më armë kallashnikovi, ditën ...

Read More »

Jeta dramatike e Dianës, një ruse nga Tirana!, Nga kalvari i internimeve, tek “rrethi i shpëtimit”

Diana Dyrzi (Tarasova), gjysmë shqiptare dhe gjysmë ruse. E lindur në Tiranë, më 23 shtator të vitit 1963, Diana është fryt i dashurisë së një tiranasi dhe një ruseje. Seit Dyrzi, është babai i saj, inxhinier gjeodezist dhe nëna Inga ...

Read More »

Si mashtroi publikisht Ylli Manjani me pensionin e të atit

Ditën e sotme Ylli Manjani ka shpërndarë një status me anë të të cilit thoshte se i ati nuk kishte marrë pensionin dhe shkak ishte qeveria që nuk kishte paguar sigurime. “Im atë, që mezi lëviz shkoi sot të merrte ...

Read More »