LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital . Dosja X (page 28)

Dosja X

Pasuria kolosale, 4 ton rezerva ari në minierën e Munellës

Nëntoka shqiptare është e pasur me minerale, sidomos bakër në të cilin ka edhe një sasi ari. Sasia e arit është më e përqëndruar në minieren e bakrit të Munellës, ku sipas një analizë që ka bërë së fundmi Ministria ...

Read More »

“Mjeshtri” Kastriot Ismailaj, një shtet të tërë në sherbim të tij

Nga: Romeo Kara Vijon nga Pjesa e parë dhe nga Pjesa e Dytë Vojsava Ismailaj është shprehur se ngritja e akuzave dhe rifillimi i hetimeve ndaj bashkëshortit të saj, kishin si qëllim të sulmonin Kastriotin, për shkak të arbitrazhit të filluar në Vienë dhe ...

Read More »

Kastriot Ismailaj, mashtruesi i famshëm ndërkombëtar, mik i dy kryeministrave shqiptarë, “gropa të zeza” financiare në Kongo

Nga : Romeo Kara Pjesa e dytë.. vijon nga Pjesa e parë Përgjatë mbrojtjes së interesave të shtetit shqiptar në arbitrazhin e Vienës, unë, stafi im si dhe avokatet e Clifford Chance, kemi bërë kërkimet e duhura rreth këtij mashtruesi të famshëm ...

Read More »

Thellohet Skandali/ Trageti “Adria Ferries” u nis me defekt, rrezikoi jetën e 850 pasagjerëve në bord. Të gjithë e dinin, por heshtën!

Pak ditë më parë, vonesa prej 12 orësh e tragetit të linjës Ankona-Durrës, “Adria Ferries”, shkaktoi mjaft panik në radhët e pasagjerëve, por edhe shqetësim tek familjarët e tyre, që çdo vonesë të tij ngrinte aludime për fatin e tyre. Kompania në fjalë, vonesën ...

Read More »

Milionerë majtas dhe djathtas: Mijëra euro të shpenzuara, nën mbulesën e kredisë, dëshmojnë se pasuria nuk mund të fshihet (Video)

ReportTv publikon disa të dhëna për pasurinë e disa deputetëve, siç janë makinat. Mijëra euro të shpenzuara, nën mbulimin e kredisë, dëshmojnë se pasuria nuk mund të fshihet. Nard Ndoka p.sh, ka marrë 14 mijë euro kredi, 35 mijë€ hua ...

Read More »

Prokuroria Speciale: Dosjet “CEZ”, “DIA”, “21 Janari” do të trondisin politikën në nëntor

Reforma në drejtësi po afron dhe pritet që edhe politika të bjerë në rrjetën e saj. Fillimisht do jenë gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar, ata të cilët do të largohen përmes procesit të vetingut dhe më pas do jetë radha ...

Read More »

Besjani që peshon me vjedhje dhe banda e tij ‘OJQ’!

Redaksionale Grupi i kudondodhur i OJQ-ve, ‘i thurur që në nisje’, me një barrë akuzash për megavjedhje dhe korrupsion, mashtrim në bashkëpunim, shkatërrim të pronës private, dhunim të institucioneve, që i kishim harruar… na u shfaqën sërish dje në media. ...

Read More »

Rama bllokoi prokurimet publike/ Hajdutët e PD, LSI dhe PDIU bëjnë kërdinë në tendera me ministrat dhe drejtorat

Ministrat dhe drejtorët e Partisë Demokratike, Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe PDIU nuk dinë të ndalen. Edhe pse shumica e shqiptarëve që morën pjesë në zgjedhjet e 25 qershorit vendosën të mos i besojnë PD, LSI dhe PDIU qeverisjen e vendit, ...

Read More »

Ndragheta/ Pse askush nuk ka guxim të përballet me një prej mafieve më të rrezikshme të botës?

4 korrikun e shkuar, qindra policë dhe karabinierë morën pjesë në një nga operacionet më të mëdha kundër Ndrangetës, mafies kalabreze, që rezultoi me 116 arrestime. Mes të arrestuarve përfshihen kryebashkiakët e dy qyteteve italiane. Të gjithë të ndaluarit akuzohen ...

Read More »

Paditi Kuvendin sepse hetoi Shkëlzenin, ja afera korruptive ku është përfshirë prokurori Xholi

Vetëm një ditë më parë, drejtësia shqiptare shënoi një ngjarje të paprecedent, kur një prokuror, me vullnetin e tij të lirë, vendosi të nisë një hetim ndaj Komisionit Hetimor Parlamentar, që në përputhje me Kushtetutën kishte nisur nga ana e ...

Read More »