LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital . Dosja X (page 6)

Dosja X

Kush e krijoi lëvizjen e 1990-ës?! (Video)

Levizja e studenteve dha kontributin me te madh per ndryshime ne Shqiperi por kush e krijoi levizjen e 1990 ne Albania. Ramizi qe dergoi Sali Berishen te qetesonte studentet dhe te behej i pari i tyre dhe keshtu u be ...

Read More »

7 milionë litra karburant në javë! Amerikanët zbardhin detajet: Ja si Berisha theu embargon e naftës me Jugosllavinë

Amerikanët kanë zbardhur detaje se si qeveria e Sali Berishës theu embargon e naftës ndaj ish-Jugosllavisë. Dihet tashmë se Shqipëria doli kundër OKB dhe Berisha lejoi që të furnizoheshin me naftë tanket e Millosheviçit. Vetë Berisha sot thotë se do ...

Read More »

Çështja “Hajdari” i’u fut të dridhurat gjyqtarëve: Shtyjnë përballjen e Izet Haxhisë me Sali Berishën

Gjyqtarët duket se janë të terrorizuar nga dosja e vrasjes së Azem Hajdarit. Kjo dosje qe “varrosur” deri në datën 8 maj të vitit 2018, kur Izet Haxhia i tronditi të gjithë duke u ekstraduar në Shqipëri me qëllim zbardhjen ...

Read More »

Maks Velo i ashpër ndaj “desidentëve”: Edi Hila gënjeu, nuk ka bërë burg politik! Ka vjedhur ca pare në Itali kur po kthehej dhe e çuan te pularia

Piktori dhe arkitekti i njohur Maks Velo ishte i ftuari i parë i këtij sezoni të ri të emisionit “Provokacija”. Velo u ndal të fliste për disidentët shqiptarë, të cilët njihen si të tillë edhe pse nuk kanë qenë. Në ...

Read More »

Çfarë do të ishte Enver Hoxha nëse do të ishte një qytetar i thjeshtë?! Ish-mjeku personal i diktatorit jep përgjigjen befasuese…

Ish-mjeku personal i Enver Hoxhës, Isuf Kalo, ngjalli jo pak polemika me botimin e librit të tij “Blloku”, me një rrëfim të ngjarjeve të asaj kohe brenda shtëpisë së Enver Hoxhës. I ftuar në emisionin “Provokacja”, Kalo u shpreh se ...

Read More »

Amerikanët zbardhin detajet, Berisha ish-komunisti që u “kthye” në demokrat, ja zhvillimet në 1992-1993

Gazeta amerikane “New York Times” ka hedhur sërish dritë mbi zhvillimet në Shqipëri. Në disa artikuj të viteve 1992-1993 tregohetse si Berisha u kthye nga një ish-komunist në liderin e demokratëve. 10 tetor 1992 Shqipëria rol kyç për Evropën Shqipëria ...

Read More »

Përndjekja e Maks Velos…, Kush ishte pseudonimi:, Qeni, Thinjoshi, dhe Peneli

“Gjatë kohës që ka qënë në survejtim objekti ka bërë tentativë për të kontrolluar nëse survejohej ose jo, duke bërë lëvizje të pajustifikuara dhe duke kthyer gjithmonë kokën mbrapa”, kështu shkruhet në raportet sekrete të përndjekjes së artistit Maks Velo, ...

Read More »

VIDEO/ Stalini dhe Enver Hoxha ne Moske me 1952

Pamje te rralla video, ku tregohet mbledhja e Partise Komuniste te Bashkimit Sovjetik, ku fjalen e rastit e mban Josiv V. Stalin. Ne kete mbledhje jane prezente perfaqesues te partive komuniste nga shume vende te botes. Midis tyre shihet diktatori ...

Read More »

Azem Hajdari, v.rasja e gabuar (pjesa e dytë)

Nga Ylli Polovina E shtuna e 12 shtatorit 1998 kishte shumë shi jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vendin ku punoja, në Itali. Në edicionet informative të mbrëmjes televizionet kryesore publike dhe ato të rrjetit privat Mediaset njoftuan si ...

Read More »

Për pak do ishte i persekutuar ose në …! 1989, kur tentonte të kalonte kufirin edhe këngëtari Sinan Hoxha

Nga Kastriot Dervishi Më 25.6.1989 u kapën në orvatje për t’u arratisur në sektorin Kërçisht të rrethit Dibër, Sinan Fadil Hoxha (sot këngëtar i njohur) dhe Flamur Bedri Çakmashi, banues të lagjes nr.10 të Tiranës. Njoftimi zyrtar i rrit moshën ...

Read More »