Home . Qytetari Digjital . Dosja X (page 7)

Dosja X

Rrëfehet djali i Elena Gjikës: Vuajtjet e nënës sime, nusja e djalit të ish-kryeministrit

Në vjeshtën e vitit 1947 i dëbuan nga shtëpia në Tiranë duke i dërguar në vendin Katër Rrugët e Shijakut ku jetuan në një kasolle, më pas disa të afërm i morën në shtëpinë e tyre në Krujë, por Dega ...

Read More »

Hoxha “kontrabandë” me raketat! Si silleshin të fshehura raketat nga Kina në Durrës me anijen “Vlora”

Enveri i tha inxhierit: Këto raketa janë blerë me florinjtë e popullit! Në vitin 1959 – 1960, kohë kur Shqipëria ishte anëtare e Traktatit të Varshavës, vëndi ynë u armatos me raketa moderne sovjetike, që e rritën fuqishëm potencën ushtarake ...

Read More »

Na ishte dikur me rradhë dhe tollon…Shqipëria

Kjo cope e vogel letre ka qene per 10 vjet rresht ushqimi i perjavshem i shqiptareve, gjeja me e rendesishme ne kuzhinen e tyre te varfer. Ne vitin 1981 si pasoje e paaftesise per te furnizuar tregun me ushqimet e ...

Read More »

Si u përfshi 3 vite më parë në një konflikt të ashpër fizik disa metra larg Drejtorisë së Policisë ish polici Santiago Malko

Ish policI Santiago Malko ka qenë i përfshirë në një ngjarje kriminale 3 vite më parë. Në këtë ngjarje janë përfshirë dy vëllezërit Edmond dhe Gentian Lashi, 34 dje 26 vjeç dhe 23 vjeçari Santiago Malko, ky i fundit ish ...

Read More »

Hajdutët e pandëshkuar si Ministra Drejtësie të PD- LSI-së dhe bëmat e tyre k.riminale

Pavarësisht se kishte emëruar ministra në krye të dikastereve kryesore, në të vërtetë “çelësat” i kishin Shkëlzen Berisha dhe Argita Malltezi Berisha, të cilët bënin vendime e ligje në shërbim të biznesit të tyre, ndërsa ministrat ishin të detyruar të ...

Read More »

Përse hesht PS dhe beson mashtrimet e Fates?! Ja si u dënua me burg në Itali për mbështetje të trafikantit të d.rogës e p.rostitucionit Fatmir Mediu! (Dokumentet)

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, figuron i dënuar me vendim të formës së prerë në Itali me 3 vite burg. Gazeta Tema boton të plotë dosjen penale të vitit 2000, kur gjykata e Milanos e ka deklaruar fajtor ish-ministrin ...

Read More »

Përse prokuroria hesht për bashkëpuntorët?! Becheti ortakëri me njerëzit e gruas, aksioner vjehrri, vjehrra, kunatit dhe vidhte …gjithëçka

49-vjeçari italian, i martuar me 30-vjeçaren shqiptare. Vjollca Kamberi (vjehrra) 20% tek “Energji”. Hysni Kamberi (vjehrri) dhe Arvin Kamberi (kunati) pronarë te “Fuqi”. “Fuqi” 20% tek “Agonset” Nga lidhja prej disa vitesh kanë edhe dy fëmijë. Vjehrri, vjehrra dhe kunati ...

Read More »

A ka ligj që mund t’ia lidh gjuhën “zorrave qorre” të PD-së që përbaltin e shantazhojnë çdokënd për ca aspra?!

Sali Berisha ka akuzuar ditën e sotme vëllain e kryeministrit Edi Rama, Olsi Ramën, me anë të një postimi në rrjetet sociale, pasi sipas “këshilltarit” të Merkel, shumë shprejt do të bëhen publike disa dokumenta, që e implikojnë atë direkt ...

Read More »

“Kaçurrelat e tu”, kënga për dashurinë e humbur që u kompozua në qelitë e Burrelit

Disa tinguj të lehtë, me një melodi melankolike, nisin të thyejnë ngadalë heshtjen nëpër qelitë e bu, rgut të Burrelit, një natë pranvere të vitit 1956. Ishte zëri i Gac Çunit, djali shkodran që po jetonte ditët e fundit të ...

Read More »

Isuf Kalo rrëfen sekretet e “Bllokut”:, Marrëdhënia e vjehrrave dhe nuseve në diktaturë

Mjeku i njohur, Isuf Kalo në librin e tij sekretet e “Bllokut” ka rrëfyer disa nga ngjarjet historike të kohës, sipas këndvështrimit të tij. Në librin e botuar nga UETPress, Kalo tregon historinë e Maria Saas, e cila ishte dadoja ...

Read More »