LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital (page 2)

Qytetari Digjital

14 Shtator 1998! Kur PD e përdori heroin si “tankist” për të marr pushtetin “hjeksi” Sali Berisha (Foto)

21 vite më parë, Partia Demokratike sulmonte Kryeministrinë dhe RTSH-në me armë të rënda. Militantët e saj arritën të futeshin në RTSH dhe t’i vinin flakën. Grushti i shtetit ndodhi pas vrasjes së Azem Hajdarit, ndërkohë që në krye të ...

Read More »

Berisha në alarm: Dosja e Azem Hajdarit drejt SPAK! Prokuroria kërkon transferimin e çështjes së Izet Haxhisë te K.rimet e R.ënda

Dosja e vrasjes së ish-deputetit demokrat, Azem Hajdari pritet të kalojë tek Struktura e Posaçme Antikorrupsion. Prej disa muajsh gjykatat shqyrtojnë kërkesën e Izet Haxhisë për t’u rigjykuar dhe për të rihapur dosjen me qëllim zbardhjen e të vërtetës. Që ...

Read More »

DASH zbardh detajet e 14 shtatorit 1998: Ja si Berisha i shpëtoi arrestimit, shfrytëzoi vrasjen e Hajdarit për grusht shteti, por refuzoi të dëshmonte

Sot shënohen plot 21 vite nga 14 shtatori i vitit 1998, datë në të cilën Partia Demokratike tentoi grusht shteti. Më 12 shtator u vra me armë zjarri Azem Hajdari dhe kjo u shfrytëzua nga lideri demokrat i asaj kohe, ...

Read More »

Avokati i Izet Haxhisë: Azemi u v.ra në vend të Berishës! Ja dredhia e tij dhe si e nxori në pritë!

Vrasja e ish-deputetit Azem Hajdari vijon të jetë ende e pa zbardhur. Të shumtë kanë qenë ata, të cilët kanë reaguar për këtë ngjarje, duke sjellë dhe ndarë me audiencën versionin e tyre. Por, teksa sot mbushen 21 vjet nga ...

Read More »

Si u bëra mjek personal i Enver Hoxhës?!

Mjeku Isuf Kalo, i rikthyer në vëmendje të opinionit pas një harrese disa dekadëshe nga rrënia e regjimit diktatorial, me botimin e librit “Blloku”, është i ftuar i vetëm në emisionin “Opinion”, ku krahas episodeve të publikuara po flet dhe ...

Read More »

Kush e krijoi lëvizjen e 1990-ës?! (Video)

Levizja e studenteve dha kontributin me te madh per ndryshime ne Shqiperi por kush e krijoi levizjen e 1990 ne Albania. Ramizi qe dergoi Sali Berishen te qetesonte studentet dhe te behej i pari i tyre dhe keshtu u be ...

Read More »

7 milionë litra karburant në javë! Amerikanët zbardhin detajet: Ja si Berisha theu embargon e naftës me Jugosllavinë

Amerikanët kanë zbardhur detaje se si qeveria e Sali Berishës theu embargon e naftës ndaj ish-Jugosllavisë. Dihet tashmë se Shqipëria doli kundër OKB dhe Berisha lejoi që të furnizoheshin me naftë tanket e Millosheviçit. Vetë Berisha sot thotë se do ...

Read More »

Çështja “Hajdari” i’u fut të dridhurat gjyqtarëve: Shtyjnë përballjen e Izet Haxhisë me Sali Berishën

Gjyqtarët duket se janë të terrorizuar nga dosja e vrasjes së Azem Hajdarit. Kjo dosje qe “varrosur” deri në datën 8 maj të vitit 2018, kur Izet Haxhia i tronditi të gjithë duke u ekstraduar në Shqipëri me qëllim zbardhjen ...

Read More »

Maks Velo i ashpër ndaj “desidentëve”: Edi Hila gënjeu, nuk ka bërë burg politik! Ka vjedhur ca pare në Itali kur po kthehej dhe e çuan te pularia

Piktori dhe arkitekti i njohur Maks Velo ishte i ftuari i parë i këtij sezoni të ri të emisionit “Provokacija”. Velo u ndal të fliste për disidentët shqiptarë, të cilët njihen si të tillë edhe pse nuk kanë qenë. Në ...

Read More »

Çfarë do të ishte Enver Hoxha nëse do të ishte një qytetar i thjeshtë?! Ish-mjeku personal i diktatorit jep përgjigjen befasuese…

Ish-mjeku personal i Enver Hoxhës, Isuf Kalo, ngjalli jo pak polemika me botimin e librit të tij “Blloku”, me një rrëfim të ngjarjeve të asaj kohe brenda shtëpisë së Enver Hoxhës. I ftuar në emisionin “Provokacja”, Kalo u shpreh se ...

Read More »