LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital (page 3)

Qytetari Digjital

Kishte pamje filmike që dëshmonin implikimin e Berishës me Millosheviçin, djali i Remzi Hoxhës: Berisha porositi v.rasjen e babait tim

Djali i Remzi Hoxhës, Ardian Hoxha ka qenë i ftuar në studion e Fax News ku ka bërë akuza të forta për zhdukjen e babait të tij, 24 vite më parë. Ardian Hoxha shprehet se v.rasjen e babait të tij ...

Read More »

Si i manipuloi PD transkriptet e dosjes 184, duke futur fjalët “para” dhe “tendera” në përgjime

Mbreme emisioni Top Story ne Top Channel, ka transmetuar nje emision ku ka nxjerre ne drite shume te verteta te pathena (me sakte te tjetersuara me pare per interesa politike), mbi dosjen e famshme 184. Ne emision sqarohet qarte se ...

Read More »

I morën të birin nëpër duar nënës, kush janë dy ish-hetuesit që përmend në rrëfimin e kobshëm

Rrëfimi tronditës i një nëne nga Berati, që regjimi komunist i kishte marrë përgjithmonë të birin 4 vjeç, ka prekur zemrat e shumë njerëzve dhe është shpërndarë masivisht në rrjetet sociale. Rrëfimi rrëqethës i gruas është publikuar nga shkrimtari Agron ...

Read More »

VIDEO/ Këshilltari i paaftë i Presidentit pranon shkeljen Kushtetuese të Ilir Metës

Pas daljes se raportit final te Komisionit te Venecias ku thuhet qarte se Presidenti nuk mund t’i shtyje zgjedhjet, ka dale ne nje reagim per mediat edhe zedhenesi i Presidentit, Tedi Blushi. Teksa sulmonte mediat dhe mazhorancen per keqinformim, Presidenca ...

Read More »

‘Shqipëria, vendi ku vajzat janë të nxehta si llava’ – Shkrimi që tronditi shtetin komunist në ‘88

“Atje ku vajzat, janë më të nxehta se llava” kështu ka shkruar një turist suedez në një reportazh kur pati vizituar Sarandën gjatë vitit 1988 Në këtë shkrim, i cili mbërriti në Tiranë nëpërmjet ambasadës tonë në Stokholm mungonte emri ...

Read More »

Letra më ’76: Të ndalohet “Përballimi”, Bujar Lako e ka pasur babain ballist

NGA IV KALOCI Për herë të parë “Gazeta Shqiptare” bën publike një korrespodencë letrash zyrtare të vitit 1976, ku Komitetet e Partisë të Korçës dhe Tiranës komunikojnë me kabinetin e Sekretarit të Komitetit Qendror të PPSH-së, Ramiz Alia. Gjithçka vinte ...

Read More »

Investigimi / Meta “dashnori” i dhënies së qindra titujve e dekoratave, mes tyre diplomates që përbuzi Shqipërinë

Inflacioni i dekoratave është vetëm një nga problemet madhore. Dhënia e titujve, përtej përcaktimit të tyre ligjor një problem edhe më i madh. Shembull: Në 2019-n, u dekorua për “akte heroike” diplomati që përbuzi publikisht Shqipërinë Të mbash një titull ...

Read More »

FOTO/ Kur ka qenë më e fortë ushtria shqiptare, në komunizëm apo demokraci?!

Ka ekzistuar një shprehje dikur që në fund të fundit paraqiste një realitet konkret. Dikur thuhej me krenari: Po pyet bota për Shqipërinë, sa të madhe e ka ushtrinë?! Pavarësisht se bëhet për një kohë tjetër, të dikurshme kur Shqipëria ...

Read More »

Dosja e plotë e 200 kg k.okaine në vaj palme nga Kolumbia në Shqipëri: Si u mbyll me një të dënuar?!

Nuk është hera e parë që hetuesit dhe autoritetet policore ngelin në provimin që të huajt ju bëjnë partnerëve të tyre për të parë besueshmërinë dhe vendosmërinë për të luftuar trafikun e drogës. Gjatë një aksioni antidrogë të vitit 2011, ...

Read More »

Makinat me të cilët udhëtonte Enveri: Ja historia e “Mercedes 600”!

Nga Leonard Veizi Në historinë njerëzore të 100 viteve të fundit, një nga kureshtitë më të mëdha ka të bëjë dhe me markat e makinave me të cilat kanë udhëtuar krerët e shteteve. Sidomos e atyre drejtuesve të lartë, jeta ...

Read More »