LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital (page 3)

Qytetari Digjital

Amerikanët zbardhin detajet, Berisha ish-komunisti që u “kthye” në demokrat, ja zhvillimet në 1992-1993

Gazeta amerikane “New York Times” ka hedhur sërish dritë mbi zhvillimet në Shqipëri. Në disa artikuj të viteve 1992-1993 tregohetse si Berisha u kthye nga një ish-komunist në liderin e demokratëve. 10 tetor 1992 Shqipëria rol kyç për Evropën Shqipëria ...

Read More »

Përndjekja e Maks Velos…, Kush ishte pseudonimi:, Qeni, Thinjoshi, dhe Peneli

“Gjatë kohës që ka qënë në survejtim objekti ka bërë tentativë për të kontrolluar nëse survejohej ose jo, duke bërë lëvizje të pajustifikuara dhe duke kthyer gjithmonë kokën mbrapa”, kështu shkruhet në raportet sekrete të përndjekjes së artistit Maks Velo, ...

Read More »

VIDEO/ Stalini dhe Enver Hoxha ne Moske me 1952

Pamje te rralla video, ku tregohet mbledhja e Partise Komuniste te Bashkimit Sovjetik, ku fjalen e rastit e mban Josiv V. Stalin. Ne kete mbledhje jane prezente perfaqesues te partive komuniste nga shume vende te botes. Midis tyre shihet diktatori ...

Read More »

Azem Hajdari, v.rasja e gabuar (pjesa e dytë)

Nga Ylli Polovina E shtuna e 12 shtatorit 1998 kishte shumë shi jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vendin ku punoja, në Itali. Në edicionet informative të mbrëmjes televizionet kryesore publike dhe ato të rrjetit privat Mediaset njoftuan si ...

Read More »

Për pak do ishte i persekutuar ose në …! 1989, kur tentonte të kalonte kufirin edhe këngëtari Sinan Hoxha

Nga Kastriot Dervishi Më 25.6.1989 u kapën në orvatje për t’u arratisur në sektorin Kërçisht të rrethit Dibër, Sinan Fadil Hoxha (sot këngëtar i njohur) dhe Flamur Bedri Çakmashi, banues të lagjes nr.10 të Tiranës. Njoftimi zyrtar i rrit moshën ...

Read More »

Drekë me popullin, Enver Hoxha shkrihet së qeshuri

Një fotografi e papublikuar më parë e diktatorit Enver Hoxha është shpërndarë në rrjetin social facebook nga historiani Kastriot Dervishi. Në fotografinë e shkrepur në vitin 1962 në Vlorë duket Enver Hoxha, i cili qesh teksa darkon me disa burra ...

Read More »

Rrëfehet djali i Elena Gjikës: Vuajtjet e nënës sime, nusja e djalit të ish-kryeministrit

Në vjeshtën e vitit 1947 i dëbuan nga shtëpia në Tiranë duke i dërguar në vendin Katër Rrugët e Shijakut ku jetuan në një kasolle, më pas disa të afërm i morën në shtëpinë e tyre në Krujë, por Dega ...

Read More »

Hoxha “kontrabandë” me raketat! Si silleshin të fshehura raketat nga Kina në Durrës me anijen “Vlora”

Enveri i tha inxhierit: Këto raketa janë blerë me florinjtë e popullit! Në vitin 1959 – 1960, kohë kur Shqipëria ishte anëtare e Traktatit të Varshavës, vëndi ynë u armatos me raketa moderne sovjetike, që e rritën fuqishëm potencën ushtarake ...

Read More »

Na ishte dikur me rradhë dhe tollon…Shqipëria

Kjo cope e vogel letre ka qene per 10 vjet rresht ushqimi i perjavshem i shqiptareve, gjeja me e rendesishme ne kuzhinen e tyre te varfer. Ne vitin 1981 si pasoje e paaftesise per te furnizuar tregun me ushqimet e ...

Read More »

Si u përfshi 3 vite më parë në një konflikt të ashpër fizik disa metra larg Drejtorisë së Policisë ish polici Santiago Malko

Ish policI Santiago Malko ka qenë i përfshirë në një ngjarje kriminale 3 vite më parë. Në këtë ngjarje janë përfshirë dy vëllezërit Edmond dhe Gentian Lashi, 34 dje 26 vjeç dhe 23 vjeçari Santiago Malko, ky i fundit ish ...

Read More »