LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital (page 62)

Qytetari Digjital

Më munde Enver, më munde!

Nga Amarildo Pregapuca Jam ai djali rebel i Tiranës, ai që flokët kërkonte t’i mbante të gjata, që vishte xhinse kauboj dhe dëgjonte Beatles, Queen, Deep Purple, Scorpions. Jam ai djali që emrin s’e kisha Muharrem, Beqir, Mahmut, Qirjako, pavarësisht se ...

Read More »

Gabova që e rekomandova Berishën për në PPSH…

Politikani dhe mjeku i njohur, Sabit Brokaj, në një intervistë të gjatë për gazetën Dita, thotë se ka qenë ai që ka rekomanduar që Sali Berisha të anëtarësohej në PPSH në vitin 1968. “Pasazhi më interesant që kam shkruar në ...

Read More »

Kur shteti bëhet palë në një vrasje!

Nga Blendi Fevziu  Një grua e re ka humbur jetën dhe dy fëmijë kanë mbetur jetimë dje në Tiranë! Një baba dhe bashkëshort është kthyer në vrasës, në rrethana që kudo tjetër do të ishin shamngur dhe nuk do të ...

Read More »

Donald Lu, pse “llotari” për popullin dhe “viza” për Al Kaponet?

Nga Fiorentina Spahiu Faleminderit Donald Lu! Faleminderit zoti Lu. Shumë faleminderit që je shqipëtar më shumë se disa Shqipëtarë dhe që e do Shqipërinë shumë më shumë se disa të tjerë por pse popullit i tregoni llotarinë dhe vizat amerikane ...

Read More »

Kam një pyetje për Berishën, Boden dhe tre të tjerë

Nga Erjon Braçe KUSH ESHTE PRONARI? NJE PYETJE PER SALI BERISHEN, RIDVAN BODEN DHE TRE TE TJERE. NJE SQARIM PER KOLEGUN TIM DEPUTET. TE PEZULLOHET KONTRATA E KONCESIONIT TE MARKIMIT! NJE RREGJISTER URGJENT PER KOMPANITE E RREGJISTRUARA NE PARAJSAT FISKALE ...

Read More »

Rrënjët e dhunës

Nga: KIÇO BLUSHI Tani lajmet me dhunë, ashtu si vrasjet, nuk na bëjnë më përshtypje. hunën e shohim, e dëgjojmë, e prekim, e ndjejmë, e provojmë Nuk shpëtojmë prej përndjekjes së saj, se nuk e parashikojmë dot nga kush e ...

Read More »

“Demonët” e Turqisë, mes refugjatëve sirianë dhe dëshirës për Europën

Demonë të shumtë, realë ose imagjinarë, mblidhen në metropolin e shumë ëndrrave orientale. Shkoj të kërkoj disa prej këtyre demonëve, konkretë, në periferinë e largët ku dielli i butë e i ngjyrosur, nuk ndriçon minaretë e sofistikuara të Sulltanahmetit, as ...

Read More »

Letër nxënësit tim kamikaz

Ne jemi në zi, por vjen koha e reflektimeve. Unë lutem që, Najimin si edhe shumë vrasës të tjerë, të mos i bëjmë ” të huaj”. Unë shpresoj, që përtej përgjegjësisë së tyre, ne të arrijmë të njohim atë që, ...

Read More »

Presidenti dhe drejtori i RTSH

Nga Alfred Peza Ndokush mund ta ketë marrë si shakanë presidenciale për 1 prillin. Por, ata që e dinë se doza e humorit të kreut të shtetit tonë nuk ta lejon një luks kaq ekstravagant, e kuptuan menjëherë se ishte ...

Read More »

Genscher dhe një parashikim gjerman për Berishën në vitin 1992

Lajmi për ndarjen nga jeta të ish-ministrit të Jashtëm gjerman, Hans-Dietrich Genscher ka shkaktuar hidhërim, por ka ngjallur edhe kujtime për kohën kur ai vizitonte Tiranën. Nga arkivat e gazetës gjermane, Die Zeit, ja një shkrim i gazetarit Dirk Kurbjuweit ...

Read More »