LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital (page 73)

Qytetari Digjital

Takohemi në kafe: Nuk ka punë!

  Sa shumë kafene! Sa shumë njerëz në kafene! Pika e mëngjezit dhe kafeneja nuk ka vënd ku të ulesh  Njerez duke ankuar se nuk kane pune dhe cmimet jane te larta. Po,po nuk kanë punë, ama… kanë para Kafenete ...

Read More »

Babë Myslymit i doli fjala…

NGA YLLI DYLGJERI* “Fjalën e dhëne se tret as dheu” U bashkua vegjelia rreth Babe Myslymit gjate luftes Çlirimtare dhe mire bëri. Besoi edhe te Baba dhe te fjala e tij. Luftoi. Kur fliste Baba hidhej në zjarr edhe pezaku ...

Read More »

Ja pse u po kthehet Shqipëria në një Lazarat të madh!

Krahasuar me një vit më parë, ka mbi 20 për qind më shumë bimë narkotike të mbjella dhe shkatërruara deri më tani nga ana e policisë. Tepelena dhe Vlora, dy zona që po sfidojnë aksionin antikanabis në vend. Parcelat shtohen, ...

Read More »

Trafikimi, një luftë e re për refugjatët

Refugjatët nga Lindja e Mesme (Siria, Iraku, Afganistani…) po përjetojnë një luftë tjetër edhe më të vështirë, gjatë odisejadës për të arritur në tokën e premtuar Gjermani, Francë, Holandë e Austri. Kalimin e tyre nga Turqia për në Ballkan, por ...

Read More »

James Pettifer: Ja si donte ta ekzekutonte Berisha, Zhulalin para se të arratisej

Historianët britanikë, James Pettifer dhe Miranda Vickers, në librin e tyre “Çështja Shqiptare, Riformësimi i Ballkanit”, thonë se njerëzit që i dilnin nga linja Sali Berishës kishin frikë se ai i ekzekutonte. Pettifer dhe Vickers sjellin në vëmendje momentin e ...

Read More »

Pak dhëmsuri ju që merrni 100 euro në ditë, kur kjo nënë mban beben mbi ujë

Nga Steven McCallum* Në këtë fotografi, shfaqet një nënë siriane, e cila përpiqet që të mbajë mbi ujë fëmijën e saj, pasi varka ku ndodheshin u fundos në Mesdhe. Sipas OKB, pjesa më e madhe e refugjatëve janë larguar nga ...

Read More »

Kushëriri i Tahirit bëhet zv/drejtor me 1 vit pune në polici

Ndryshime kanë ndodhur në strukturat drejtuese të policisë se Rendit të Tiranës, pas pezullimit të shefit të Komisariatit të Kavajës. Mësohet se në këtë detyrë është emëruar Edmond Meshini, i cili deri më tani ka ushtruar detyrën e zv. Drejtorit ...

Read More »

Bukuroshja e vogël Ana, trafikantët dhe… politikanët e paprekshëm

Nga Valbona Mehmeti   E vetmja lidhje e Anës me trafikantët dhe politikanët është trupi i saj. Të parët ua shesin të dytëve e për fatin e saj, dhe të tjerave si ajo, nuk çan kokën askush. Shteti s’i jep ...

Read More »

“Mbi kompleksin blegtotral te Tiranes” të lënë nga Basha

Nga Mentor Kikia Nje shqiptar qe jetonte ne Gjermani kerkonte apartamentin e nje te afermi. -S’e njoh – i thashe – eshte kompleks i madh ky, banojne shume njerez ketu. -Cili eshte kompleksi? – pyeti ai. -Ja ai pallati aty, ...

Read More »

“A jemi këtu në Gjermani?” (Foto)

Policët hipin në tren. Duke kërkuar njerëzit, të cilët kanë kaluar ilegalisht kufirin austriako-gjerman, ata u kërkojnë pasagjerëve kartat e identitetit. Ato kërkojnë kudo, në çdo vagon, edhe në tualete. “Pasaportat ju lutem”, thotë një polic i ri gjerman me ...

Read More »