LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital (page 75)

Qytetari Digjital

7 shpikje për të cilat “u detyrohemi” nazistëve

Që nga Fanta tek kompjuteri i parë, që nga Volkswagen tek karburanti sintetik: disa prej shpikjeve të lindura në Gjermaninë naziste përdoren edhe sot VOLKSWAGEN Pas goditjes shkatërrimtare të krizës së vitit 1929, Hitleri ishte i vendosur që të mbështeste ...

Read More »

Enigma e mitit te Moisiut

Teoria: si e ndau Moisiu detin kur udhëhoqi izraelitët? Enigma – A kreu Moisiu një mrekulli kur kaloi izraelitët nga njëra anë e detit në tjetrën apo e gjitha kjo ka një shpjegim shkencor? Një ekspert mendon se ka zbuluar ...

Read More »

Letra prekëse e një turisti çek: Shqiptarët e tu çfarë bënë? Na prenë në besë…

Turistët janë ambasadorët më të mirë për një vend, por ngjarja e fundit me dy turistë çek të cilët u vranë barbarisht kanë vënë në hall jo vetëm shtetin por edhe Agjencitë turistike në vendin tonë. Pronarja e një agjensie ...

Read More »

Një koment për Pirro Dhimën dhe mosmirënjohjen (Video)

NGA: Prof. Dr. LLUKA HEQIMI Pirro ta duash Greqinë, por ne s‘të kemi asnjë borxh, përkundrazi. Në Shqipëri qave e qeshe për herë të parë, u rrite u bëre i famshëm. Mos i hiq vetes pjesën më të bukur të ...

Read More »

Himarioti që u zgjodh President i Argjentinës

Nga Arben Llalla Shqiptarët historikisht kanë bërë karrierë personale në shumë vende të botës, ata ishin të parët më Egjipt, kryetar shteti të Rumanisë, Italisë, Greqisë, Turqisë etj. Gjatë kërkimeve historike rreth shqiptarëve në Greqi ndesha në disa të dhëna ...

Read More »

Premtimet elektorale të vitit 1921: Lehtësim taksash, drita e liri shtypi

Në zgjedhjet e para parlamentare që u mbajtën në pranverën e 1921-it, në programet e tyre elektorale të publikuar në shtypin e kohës, kandidatët për deputetë u premtonin zgjedhësve: ndershmëri, përkushtim, luftë ndaj kontrabandës, rrugë të reja, pasaporta për jashtë ...

Read More »

Kaosi financiar i fqinjëve: Nis falimentimi i bankave greke në Shqipëri

Pasditen e djeshme Eurogrupi ia ‘preu’ shpresat Greqisë për një shtyrje të afatit të shlyerjes së këstit të kredisë. Ky ishte hapi i parë që dërgon shtetin helen drejt falimentimit. Kreu i Eurogrupit Jeroen Dijsselbloem tha se: “Greqia ka kohë deri ...

Read More »

Ja çfarë i bëri kryeministrit grek Caldaris, kryeministri komunistë Hoxha!

Nga Iv Kaloci Publikohet për herë të parë fjala e Kryeministrit të Shqipërisë, gjeneral-kolonel Enver Hoxha, të mbajtur më 21 gusht të vitit 1946 në Konferencën e Paqes në Paris, ku ai u detyrua që të pohonte të gjithë ndihmën që ...

Read More »

Përse duhet të kemi një Supershumicë?

Nga Artur Zheji   Fushata ka hyrë në ethet e fundit. Ecejaket e shefave të politikës janë shpeshtuar dhe janë përshpejtuar. Ndoshta për pasojë, makineria e administratës ka ngadalësuar si rrjedhojë ritmet e veta. Duket sikur me 21 qershorin e ...

Read More »

Si e krijoi SHBA-ja Isis-in në Siri dhe Irak

Nga Seumas Miln E qartë është që Isis dhe monstruozitete e tij nuk do të munden nga të njëjtat fuqi që i sollën në Irak dhe Siri, ose lufta e hapur dhe fshehur e tyre i ka krijuar përgjatë viteve. ...

Read More »