LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital (page 76)

Qytetari Digjital

Protesta në 12 Mars, frikë dhe panik për rikthimin e skenarit të “21 Janarit”

Që prej ditës së martë, Policia e Shtetit ka kaluar në gatishmëri. Shkak për këtë gjendje është bërë protesta e paralajmëruar e opozitës. Ndërkohë Policia e Shtetit ka kërkuar informacion nga Drejtoritë e Qarqeve për tubimin e nesër të PD-së. ...

Read More »

Të jetosh përgjithmonë, vdekja… shumë shpejt një nocion

Ndërkohë që kujtohen të vdekurit, vazhdojmë të kultivojmë obsesionin tonë për vdekjen. Kemi arritur të zgjasim moshën mesatare por ëndërrojmë të arrijmë përjetësinë. Letargjia, ilaçet e mrekullive, kontrolli i ADN-së dhe dietat prej asketësh janë varianti shkencor i kërkimit për ...

Read More »

Artan Hoxha paguhet nga Doshi për “faktet” që disponon për “vrasjet me porosi”

Këto janë faktet që ka paraqitur gazetari Hoxha në news 24 të denja për një film policesk:- Durim Bami kishte marrë porosinë për të vrarë Tom Doshin, ndërsa porositësi është larguar jashtë Shqipërisë, për në Gjermani . “Durim Bami pasi ...

Read More »

A do arrihet vrasja e Tom Doshit dhe Mhill Fufit?!

Emri i Mhill Fufit, deputetit të Partisë Demokratike u përmend sot nga deputeti i Partisë Socialiste Tom Doshi, teksa ky i fundit u shpreh se po bëhen përgatitje për eliminimin fizik të tij dhe deputetit Fufi, me anë të vrasësve ...

Read More »

Goditje gjeniale…kriminale

Mendje të mprehta apo maskarenj të përsosur? Tre emigrantë italianë prapa “goditjeve të shekullit”. Të kryera pa derdhur asnjë pikë gjakÇfarë kanë të përbashkët grabitja, mashtrimi dhe vjedhja e shekullit? Përveç shekullit, i njëzeti, edhe një bashkëtingëllore: P. Shpjegojmë më ...

Read More »

Historia e vërtetë e Malcolm X: Banditi i shfrenuar, që u bë predikues i “Kombit të Islamit”

Ishte 39 vjeç kur u vra ndërkohë që shihte një shfaqje në Audubon ballroom të Harlemit. Kush qëlloi dhe kush e dha urdhërin? Investigimi i detajuar i Marable rindërton një të vërtetë të ndryshme: ishte një komando prej pesë keqbërësish ...

Read More »

10 proceset gjyqësore që tronditën botën

Një tjetër gjyq që ka tronditur botën është ai amerikanes Amanda Knox me të dashurin e saj italian që akuzohen se kanë vrarë studenten britanike Meredith Kercher u gjet e vrarë me thikë në apartamentin që ndante me Knox në ...

Read More »

Formula e pushtetit

Dhuratë nga Zoti, lojë marrëdhëniesh apo faktor biologjik? Cfarë ka ndryshuar në mënyrën e sigurimit të autoritetit, mbajtjes… dhe dorëzimit Një nënë, një baba, bijtë që duhet të binden… çështje pushteti. Në shkollë para një profesori… çështje pushteti. Shpërndarja e ...

Read More »

Izet Haxhia: Miku kroat i Berishës dhe Bukoshit solli në Shqipëri atentatorët e Kiro Gligorovit

Çfarë prisni nga Berisha veç terrorit kur në ‘97 ftonte në Shqiperi terroristë ndërkombëtarë, ata që i kishin vënë bombën Kiro Gligorovit presidentit të Maqedonisë, për të vendosur bomba në rrethet e jugut e sidomos ne Vlorë, por pasi nuk ...

Read More »

Çmimi i nështetësive evropiane

Të gjitha kanë një çmim – në disa vende vende marrin madje edhe nënshtetësi. Në këtë mënyrë krijohet një sistem i refugjatëve me dy klasë: të pasurit pranohen, ndërsa të varfërit mbeten jashtë. Ata kanë ardhur në Evropë për të ...

Read More »