LAJMI I FUNDIT
Home . Qytetari Digjital (page 77)

Qytetari Digjital

Monstra që duhet vrarë

Nga Dritan Hila Takimi i së dielës së fundit ndërmjet Edi Ramës, Ilir Metës dhe përfaqësuesve të partive politike të shqiptarëve të Maqedonisë, ishte skena e fundit që tregoi mungesën e përgatitjes së palës shqiptare përballë zhvillimeve në vendin fqinj ...

Read More »

Talenti përballë kapitalit në shekullin 21

Klaus Schwab Kur politikëbërësit financiarë përpiqen të nxisin rritjen ekonomike, ata pothuajse gjithmonë fokusohen tek gjetja e mënyrave të reja për çlirimin e kapitalit. Por, ndonëse kjo qasje mund të ketë funksionuar në të shkuarën, ajo rrezikon të zbehë rolin ...

Read More »

Media e të ardhmes

Glenn Beck Themelues i TheBlaz Bota nuk po ndryshon, bota ka ndryshuar! Vetëm tani, njerëzit në mediat tradicionale, po fillojnë të kuptojnë që kjo ka ndodhur. Nëse vazhdoni të kapeni pas takëmeve të të kaluarës, duhet të kuptoni mesazhin: Shtresat e ...

Read More »

Një tjetër plagë mbi Tiranë?!

Nga Ben Andoni Ndërtimi i ri 9-katësh që po bëhet në rrugën “Brigada e VIII” në Bllok, tregon sesa pak mund të ndikojë publiku në politikat dhe premtimet bashkiake. Rasti i fundit tregon se premtimet e kryebashkiakut Basha, kur mori ...

Read More »

PD-ja u shet Himarën grekëve

Partia socialiste në Himarë akuzon PD-në se po shet u “shet” Himarën  grekëve. Ne një mbledhje zhvilluar sot  PS lokale ka diskutuar  mbi një  marrëveshje  pothuaj te mbyllur midis PD-se dhe PBDNJ për Bashkinë e Himarës . Sipas sajë  PD ...

Read More »

Ikja e madhe e refugjatëve

Çdo ditë, mijëra refugjatë marrin rrugën për në Evropë. Shpresa për një jetë të re është më e madhe se frika nga udhëtimi. Për dramën e refugjatëve në Mesdhe, DW tregon shkaqet, rrugët e largimit dhe fatet e migrantëve. Mesdhe, ...

Read More »

“Shqipëria, regjim hibrid! Politika është informale”

Demokracia shqiptare në 25 vite, në optikën e Dr. Elez Biberajt, drejtor i Drejtorisë së Euroazisë pranë “Zërit të Amerikës”. Sipas tij ka disa faktorë që vazhdojnë ta pengojnë demokratizimin e Shqipërisë dhe të parin në radhë ai përmend faktin se ...

Read More »

Si t’i ndëshkojmë skllavëruesit e rinj

Nga Michele Ainis T’i kërkojmë Parlamentit që ta miratojë me patjetër krimin e torturës. Si për ata, por fundja edhe për ne: ky spektakël vdekjeje është një torturë kolektive Një egjiptian nuk përfaqëson të gjithë egjiptianët. Dhe as një somalez, ...

Read More »

Tragjeditë e Mesdheut, dëshmi që BE-ja nuk ekziston

Claudio Magris  Të bën përshtypje të lexosh se disa nga këta vrasës arrestohen, por shpejt lirohen dhe i kthehen trafikut të tyre të ndyrë dhe fitimprurës. Çfarë duhet të bëhet? Me sa duket, askush nuk e di. Tragjedia bëhet gjithnjë ...

Read More »

Serwer: Europa qasje raciste ndaj shqiptarëve. Ndryshimi i kufijve? Si të hapësh “Kutinë e Pandorës”

Eksperti për çështjet në Ballkan, profesori Daniel Serwer, i cili këshillon shpesh Shtëpinë e Bardhë për politikat në rajonin tonë, gjatë një ligjërate që pati me studentët e Kosovës që po qëndrojnë në një vizitë studimore në Washington Spring School, ...

Read More »