LAJMI I FUNDIT
Home . Rock Ekonomi (page 2)

Rock Ekonomi

Turizmi/ Shqipëria ngjitet 8 vende në top listë!

Raporti i WEF “Raporti i Konkurrueshmërisë në Turizëm 2017, rendit Shqipërinë në top, në 15 vendet që kanë bërë ndryshimet më të mëdha pozitive në këtë sektor. Raporti paraqet përmirësimin e treguesve të turizimit  në 136 vende, ku vendi ynë ...

Read More »

BE i druhet “zërit rus” në Ballkan

Kryeqytetet perëndimore europiane janë alarmuar prej vrullit të ri rus në Ballkan. «Sputnjiku» po rrit ndikimin në mesin e serbëve. Në një shkrim të publikuar në gjuhën angleze në webfaqen e këtij portali rus thuhet se Perëndimi dëshironte «gjak nëpër ...

Read More »

Lajm i Mirë/ Ekonomia shqiptare po avancon para, sektori i ndërtimeve vazhdon të levizë

Çmimet e apartamenteve në Tiranë u rritën me 4.6 për qind për vitin 2016. Rritja e indeksit të çmimeve të apartamenteve konfirmohet në raportin tremujor të politikës monetare të Bankës së Shqipërisë, raporton “Panorama”. Sipas Bankës së Shqipërisë, pasi ndaloi ...

Read More »

“The Telegraph”: Berati, qyteti i dytë më i bukur në Europë

Prestigjiozja “The Telegraph” ka publikuar një listë me 30 qytetet më të bukura në Europë. Lista është përgatitur nga shoqata japoneze e agjentëve të udhëtimit ku janë paraqitur 30 destinacionet që nuk duhen humbur. Berati është renditur i dyti në ...

Read More »

Banka Botërore i jep 70 milion euro Shqipërisë për përmirësimin e klimës së biznesit

Bordi i Bankës Botërore, në Uashington, vendosi të martën që të aprovojë një hua prej 70 milionë eurosh për Shqipërinë, para që do të përdoren për të financuar një sëre projektesh që do të përmirësojnë klimën e biznesit në Shqipëri. ...

Read More »

Nëse zhvendoseni në ishullin “përrallor”, shteti do t’ju dhurojë çfarë të dëshironi, vetëm se…

Cape Breton është një ishull i vogël në Kanada. Banorët aktual kanë gjithçka që iu duhet, dyqanin e madh ku mund të blejnë ç’iu duhet, furrën e bukës dhe gjithë prodhimet e fshatit! E vetmja gjë që iu mungon janë ...

Read More »

Si të bëhesh milioner? 10 profesionet për të qenë i suksesshëm në Shqipëri

Jeni financierë, specialistë IT, zhvillues programesh, inxhinierë ndërtimi, atëherë është koha juaj. Këto janë ndër profesionet më të kërkuara sot për sot në tregun shqiptar të punës, por edhe më të mirëpaguarat. Femrat, gjithnjë e më shumë po bëhen të ...

Read More »

Shqipëria ndër 17 vendet më të mira për t’u vizituar në botë sipas CNN

CNN ka bërë një shkrim lidhur me turizmin duke sugjeruar 17 vendet që duhen vizituar. Mes tyre është edhe Shqipëria. “Pasi konsultuam ekspertët e CNN anembanë botës lidhur me vendet e preferuara, ne kemi zgjedhur 17 vendet më të mira për ...

Read More »

Si kanë përfunduar universitetet private që u mbyllën 2 vjet më parë?

Dy vjet më parë qeveria vendosi të mbyllë disa universitete private për shkak të cilësisë së dobët. Universiteti Justiniani I rezulton të ketë ndryshuar emrin në U–I dhe pas problemeve me përmbaruesit, në fund të vitit 2014 ka ndryshuar objektin ...

Read More »

Italia miraton ligjin: Nuk do ketë më call center në vendet jashtë BE-së

Dhoma e deputetëve në Itali në datën 23 nëntor ka aprovuar ligjin i cili do të ndalojë funksionimin e call center në vendet që nuk janë pjesë e BE siç është Shqipëria. Lajmi konfirmohet nga mediat italiane. Ndërsa pritet që senati ...

Read More »