LAJMI I FUNDIT
Home . Rock Ekonomi (page 4)

Rock Ekonomi

Raiffeisen Bank plot telashe/ 12 milionë euro humbje në 6 muaj

Nga GJERGJ THANASI Sipas një raporti të ndërmjetëm financiar të bërë publik nga Raiffeisen Bank International (RFI)  gjashtëmujori i parë i vitit 2016 ka qënë një gjashtëmujor probelamtik për bankën. Shifrat e këtij raporti janë me të vërtët të frikshme. Ky ...

Read More »

Alarmi në SHBA dhe Europë: Tronditja që mund të vijë nga Italia

Referendumi italian është më i rëndësishëm se sa Brexit. Kështu shkruante në numrin e para dy ditëve Wall Street Journal. Gazeta e ka vendosur Italinë në qendër të krizës europiane: për arsye të stanjacionit ekonomik, dhe jo vetëm. Analiza shqetësuese ...

Read More »

KE: Linja e transmetimit me Maqedoninë do t’i sjellë 314 mln euro përfitime ekonomisë shqiptare

Një analizë e Komisionit Evropian për investimet në rajonin e Ballkanit detajon se ndërtimi i linjës së interkonieksionit të energjisë elektrike 400 kV Shqipëri -Maqedoni do të sjellë përfitime shtesë në Prodhimin e Brendshëm Bruto të Shqipërisë prej 314 milionë ...

Read More »

Biznesi i artë i koncesioneve shënoi rekord të ardhurash në 2015-ën

Të dhënat financiare të koncesioneve kryesore të miratuara nga qeveritë shqiptare gjatë dy dekadave të fundit,  tregojnë se këto biznese i shtuan ndjeshëm të ardhurat dhe fitimet në vitin 2015. Autor: Gjergj Erebara | BIRN | Tiranë Në fillimi të ...

Read More »

HEC Banjë hap portat. Mediet ndërkombëtare pasqyrojnë eventin (Video)

HEC Banjë në Gramsh ka hapur portat e shkarkimit. Eventi inxhinierik është pasqyruar nga disa medie ndërkombëtare dhe çuditërisht fare pak nga mediet shqiptare. Interesting Engineering e ka cilësuar si një moment të mrekullueshëm të një investimi gjigant në Shqipëri. ...

Read More »

Interesat e depozitave i afrohen me shpejtësi zeros; në një vit tërhiqen 250 milionë euro

Nëse do të vendosësh sot kursimet në një bankë, sidomos shuma të vogla, avantazhi më i madh që ke është se i ke të sigurta. Sa për interesat e depozitave, ato janë aq të ulëta, sa fitimi është i papërfillshëm. ...

Read More »

Erion Veliaj: Shtetëzim transportit urban në Tiranë, t’i kthehemi viteve ’90

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj thotë se brenda vitit në vazhdim në kryeqytet do të futen autobusët elektrikë dhe biletat elektronike për të gjithë rrjetin urban. “Brenda fundit të vitit ne do të kemi një biletë elektronike për ...

Read More »

Shih Sarandën, ëndërro një ditë (Foto)

Nga Enver Robelli Në Greqi është më mirë. Gjithçka funksionon. Kamerierët janë të përzemërt. Ushqimi i mirë. Plazhet e pastra. Çdokush mund të ketë këtë mendim, madje edhe çdo shqiptar. A është në Greqi më mirë, sepse kafesë turke i ...

Read More »

Kosto e jetesës në botë, Tirana mbetet më e shtrenjta në rajon

Jetesa në kryeqytetin shqiptar, një të huaji i kushton më shumë se në Maqedoni, Serbi e Bosnjë. Ndonëse Shqipëria renditet ndër 20 qytetet më të lira në botë, sërish ajo mbetet më e shtrenjta në rajon. Të dhënat jepen në ...

Read More »

Shifrat e “çmendura” të KLSH! Dy raporte për vitin 2014, dy vlera të ndryshme për dëmin ekonomik.

Shifrat e “cmendura” te KLSH! Dy raporte per vitin 2014, dy vlera te ndryshme per demin ekonomik. Pse? Demi ne nafte, real. U shkaktua nga 2005-sa deri ne korrik 2013-te. Vertetime me miliona euro pasi Berisha humbi zgjedhjet. Leskaj e ...

Read More »