LAJMI I FUNDIT
Home . Rock Ekonomi (page 5)

Rock Ekonomi

Brexit zvoglon ekonomin e BE-së për 2,8 trilionë dollarë

Duke u bazuar në shifrat për vitin 2015 dhe 2016, dalja e Britanisë do të ketë efekt me 2.8 trilionë dollarë në ekonominë e Unionit. Pas largimit të ekonomisë së dytë më të madhe të Bashkimit Evropian, Britanisë së Madhe, ...

Read More »

Ikja nga BE “dërrmon” bursën e Londrës, humbasin në pak orë 100 miliardë stërlina

Më tepër se 100 miliardë sterlina u humbën në bursën e Londrës mëngjesin e sotëm, ku indeksi “FTSE 100” pësoi rënien më të madhe në historinë e Britanisë së Madhe, pasi vendimi i britanikëve për t’u larguar nga Bashkimi Europian ...

Read More »

Ja kompanitë me pagat më të larta në Shqipëri

Drejtuesit e Bankers Petroleum me paga deri 1 milion dollarë në vit (80 mijë USD/muaj), nënkontraktorët e tyre marrin 30 mijë USD në muaj. “Monitor” sjell në një renditje ekskluzive kompanitë që kanë pagat më të larta mesatare për punonjës ...

Read More »

Alitalia ul sërish çmimet për Romën e Milanon, i mbetën avionët bosh

Çmimet drejt Romës e Milanos zbresin sërish në nivelet e mëparshme (130-160 euro), ndërsa drejt qyteteve të tjera të Italisë janë mbi 250-300 euro… Pasi i rriti ndjeshëm çmimet e avionëve me 60-70% pak javë më parë, Alitalia i ka ...

Read More »

Capital Corp Merchant Banking, 7.5 mln euro për fabrikë farmaceutike në Shqipëri

Capital Corp Merchant Banking, një ndër kompanitë amerikane më të njohura të fushës së financimit, ka deklaruar se do të rrisë me 7.5 milion euro fondin për ndërtimin e një fabrike farmaceutike në Shqipëri. “Projekti ka të bëjë me ndërtimin ...

Read More »

Taksat e larta, nafta dhe skanimi ulin konkurrueshmërinë e biznesit të transportit në rajon

Shqipëria ka humbur konkurrueshmërine e saj sa i përket transportit të mallrave si në rrugë tokësore, ashtu edhe detare. Barra e lartë fiskale, çmimi i naftës, por edhe tarifa e skanimit ( 22 euro/deklaratë) kanë dhënë efekte jo të vogla ...

Read More »

Cili është dembeli?! Punë ka e punë s’ke: Ja 100 punëdhënësit më të mëdhenj

Mungojnë profesionistët apo bizneset nuk po hapin vende pune. Cilët janë “fajtorët” e rritjes së papunësisë. Si ekonomia, edhe pas 25 vitesh tranzicion, është ende e mbështetur te vetëpunësimi, kryesisht në tregti e shërbime. Ulja e produktivitetit dhe mbizotërimi i ...

Read More »

Warren Buffett, njeriu i tretë më i pasur i botës, instrukton milionerët e tjerë

Mijëra investitorë po mblidhen në Omaha, të Nebraskës, për të marrë njohuri nga njëri prej investitorëve më të suksesshëm të botës. Warren Buffett, njeriu i tretë më i pasur i botës, do të organizojë takimin e përvitshëm të aksionerëve të ...

Read More »

Lufta ndaj fshehtësisë

Nga Lucy P. Marcus Çfarë kanë të përbashkët “Panama Papers” të nxjerra së fundmi, ExxonMobil dhe një kompani minerare kanadeze me aktivitet në Guatemalë? Janë të gjithë raste ku individë dhe organizata të fuqishme u përpoqën të mashtrojnë apo të ...

Read More »

Koncesioni i Rinasit, qeveria nuk ka asnjë argument për kostot dhe përfitimet e zgjatjes së kontratës

Relacioni shoqërues i projektligjit për zgjatjen e afatit të koncesionit të aeroportit të Rinasit në këmbim të heqjes së pjesshme të klauzolës së ekskluzivitetit, nuk mbart asnjë vlerësim ekonomik mbi kostot dhe përfitimet e mundshme të Shqipërisë nga ky amendim ...

Read More »