LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale

Sociale

Mbani çadrën me vete dhe vishuni trashë

Sot pasdite dhe nesër në 4 qarqet e Jugut reshjet priten të jenë mesatare në nivel qarku, ndërsa lokalisht intensive në Gjirokastër dhe Vlorë. Kthjellime e vranësira të lehta dominojnë motin në ultësirën perëndimore por me vranësira të dukshme paraqiten ...

Read More »

Nikolla: Lulzim ti qofsh që bën politikë dhe me nxënësit e shkollave

Ministrja e arsimit znj.Nikolla i është përgjigjur sulmeve ndaj qeverisë të Lulzim Bashës për ngjarjen e Bulqizës. Ajo thotë se është e papranueshme kjo sjellje e kryedemokratit Basha i cili po bën politikë dhe me fatkeqësitë dhe fëmijë që ishin ...

Read More »

Çlirimi i Tiranës/ Veliaj: Ka heronj në çdo cep të Shqipërisë, të heshtur e të panjohur!

Përmes një ceremonie në kryeqytet është përkujtuar sot 73 vjetori i çlirimit të Tiranës, ku ishin të ftuar veteranë, familjarë dëshmorësh si dhe personalitete lokale dhe shtetërore. Zv. Ministri i Mbrojtjes Petro Koçi, u shpreh se e djathta nuk është ...

Read More »

Shfrytëzimi i lumenjve, procedim penal për firmat që shkelin ligjin

Çdo firmë që do të kapet nga sot duke shfrytëzuar për inerte shtratin apo brigjet e lumenjve do të përballet me procedim dhe sekuestrim. Përfaqësuesja e Sekretariatit Teknik të Këshillit Kombëtar të Ujit, Greta Lubonja, bëri një paralajmërim të qartë ...

Read More »

Nisma “Ta pastrojmë Shqipërinë”/ Nesër takim i rëndësishëm me aktivistë të shoqërisë civile apo vullnetarë

Organizata më e madhe e mjedisit në vend, “Green Line Albania”,  sëbashku me Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit dhe Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë organizojnë nesër një takim të hapur në kuadër të aksionit kombëtar “Ta Pastrojmë Shqipërinë” që ...

Read More »

Ekspertët: Vendi në prag përmbytjesh më të këqija që kanë ndodhur dekadat e fundit, ja zonat e rrezikuara

Probleme nga reshjet pritet te shenohen ne disa zona te vendit, se paku ashtu si parashikon instituti i Gjeoshkences, ne buletinin me te fundit per rreziqet natyrore. Keshtu per daten e sotme, sipas ketij parashikimi, do te kete reshje ne ...

Read More »

Shqipëria në prag epidemie, 1 në 8 të rritur me diabet

Shqipëria ndodhet më pranë se kurrë rrezikut të një epidemie të sëmundjes së diabetit. Specialistët pohojnë se 1 në 8 të rritur në Shqipëri ka diabet.Shifrat alarmante u deklaruan nga  Prof. Dr. Agron Ylli, Drejtues i Departmentit të Endokrinologjisë në ...

Read More »

“Grekët nuk janë të dashur në Shqipëri”?! Ky është motivi që ky minoritar duhet të përfitoi azil në… Amerikë! (Foto)

Një grua shqiptare pritet që të dëbohet sot nga Amerika. Ajo kishte shkuar ilegalisht më 2002, derisa nëse diçka nuk ndryshon, do të dëbohet të hënën, shkruajnë mediat amerikane, njëra ndër to “courant.com”.  Denada Rondos gjithashtu është gruaja e një pronari ...

Read More »

BBC : “Hakmarrja”, që edhe fëminjët të jetojnë të “vetë-arrestuar” në shtëpitë e tyre

Agjencia prestigjoze britanike e lajmeve BBC i ka dedikuar  një artikull fenomenit të gjakmarrjes në Shqipëri dhe impaktit negativ të tij tek fëmijët. “Thuhet se hakmarrja është një pjatë që më mirë të serviret e ftohtë, por në Shqipëri serviret ...

Read More »

Manastirliu në Dibër: Bonus deri në 2.5 milionë lekë për mjekët që shkojnë në rrethe. Furnizim me barna për 90 Qendrat Shendetesore në zonat e thella për periudhën e dimrit ​

Ministrja e MShMS: Bonus deri në 2.5 milion lekë për mjekët “Në Dibër dhe spitalet e tjera Rajonale do të plotësojmë mungesat e mjekëve specialistë duke aplikuar bonusin deri në 2.5 milion lekë”. Deklarata u bë nga Ministrja e Shëndetësisë ...

Read More »