LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog . Largimi I Sokol Ballës si “lajm pozitiv”

Largimi I Sokol Ballës si “lajm pozitiv”

Nga Mero Baze

Sokol Balla nuk do të jetë më Drejtor I Lajmeve në Top Channel, duke I hapur rrugë një politike të re editoriale, në këtë televizion. Ndryshimi ka nisur me nervozizmin e dukshëm të këtij televizoni në raport me kryeministrin,  javët e fundit dhe duket se po institucionalizohet. Dhe kjo është rruga e duhur kur një pronar kërkon të ndryshoj diçka.

Por lajmi nuk është tek ndryshimi I pozicioni të Sokol Ballës. Është hera e dytë që ai largohet nga drejtor lajmesh në atë televizion. Hera e parë ka qenë në vitin 2009, pas zgjedhjeve,  kur presioni I qeverisë Berisha ndaj televizionit, kaloi në ekstrem, dhe u fokusuar mbi redaksinë e lajmeve dhe Fiks fare. Në atë kohë Balla u spostua nga lajmet për të krijuar një paqe në distancë me qeverinë.

Dhe nuk është se nuk ja arriti. Prej vitit 2009 e në vazhdim, gjuha e Top Channel-it ishte më e rrumbullakosur , më e kujdesëshme, por thlebi realist I lajmve nuk u prek. Natyrisht nuk përmendeshin më familjarët e kryeministrit apo afera të mëdha korruptive.

Pas vitit 2011, kur Fiks Fare transmetoi kasetën Meta Prifti, gjuha e Berishës u egërsua vetëm ndaj Fiks Fare, apo “Çakallit” të Fiksit, siç thoshte Berisha, duke bërë kudjes të ndante Top Channel nga kjo histori urrejtje. Kujdesi për të qenë luajal me qeverinë bëhej dhe në panelet e të ftuarve në Top Channel. Unë mund të haja drek dhe të pija kafe me Sokol Ballën apo Rudinën, por ata nuk më ftonin dot në mbrëmje në emisionet e tyre. Ishte një siklet që e kalonim me të qeshur si “halle pronarësh”, por në atë kohë, ishte një sinjal I keq për lirinë e shtypit.

Ishte sinjal I keq, se një gjigand I shtypit po detyrohej të ecte “mbi taka” përballë një kryeministri që jo vetëm I shpallte amriq gazetarët kritikë me të, por I linçonte deri në ekstrem, mundësisht duke u vënë në rrezik dhe jetën. Njësoj si Top Channelit, ai detyroi pronarët e Vizion Plus të shkarkonin Drejtorin e lajmeve dhe të mbyllnin emision “Faktor Plus” që zbuloi disa  nga aferat e familjes Berisha.

Kjo është historia e Sali Berishës, të vetmit president dhe kryeministër të këtij vendi, që është në listën e dhjetë armiqëve botëror të shtypit, krahas Sllobodan Milosheviçit, Fidel Kastros, Kim Jongut etj., hartuar nga Komiteti për Mbrojten e Gazetarëve në SHBA.

Largimi I dytë I Sokol Ballës nuk është I dhimbshëm për të. Ai po largohet nga drejtimi I lajemve të Top Channel, pasi pronarët  kanë një plan të ri për politikën editoriale dhe kërkon të jetë më kritikë me qeverinë aktuale. Është një epokë e re, ku kryeministrin nuk e ka frike shtypi, por kryeministri ka frik shtypin.

Në këtë prizëm është një erë e re për lirinë e shtypit, ndoshta e pazakontë si në asnjë vend tjetër, ku në shënjestër janë gazetarët që nuk janë shumë kritikë me qeverinë. Ky është standarti më I mire i lirisë që mund të ketë një shoqëri, nëse do ishte real, edhe pse Sokol Balla realisht nuk po hiqet për të përmiresuar lirinë e shtypit, por për të ridimensionuar raportet e pronarëve me kryeministrin. Është nevoja që kanë pronarët e shtypit shqiptar për t’ua ditur atyre “nderin apo qederin” për çfarë ndodh në një redaksi. Mbi të gjitha është triumfi I modelit të Sandrit, insporimi që pronarët kanë që të kenë fatin e atij, duke I lllogaritur gazetarët autoritarë si pengesë.

Prandaj mos u shqetësoni për fatin e Sokol Ballës. Ai është një nga gazetarët më të mirë të Shqipërisë, dhe në këtë vend ka aq shumë nevoj për gazetarë të mirë, sa mjafton të kesh fuqi të punosh.

Mos u shqetësoni as për lirinë e shtypit. Shtypi është aq I relaksuar kundër qeverisë, sa gara është kush të bëj më shumë sherr me qeverinë, me shpresë se pas kësaj mund të merren vesh. Shqetësohuni vetëm për faktin se të gjithë po I tërheq drejt vetes modeli I Klanit, po I inspiron suskesi I pronarit që I mban vet lidhjet me qeverinë. Dhe aty do ti mund.

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Lulziu, faqeziu dhe drogaxhiu që paguan taksa…

Close