Home . Biosfere . Lëng insulinik nga qepa, 40 ditët që “veshin me të zeza” diabetin

Lëng insulinik nga qepa, 40 ditët që “veshin me të zeza” diabetin

Studiues të shumtë kanë arritur në përfundimin re se qepa është shumë e nevojshme për njerëzit që vuajnë nga diabeti, pasi ul përqindjen e glukozës në gjak në mënyrë krejt natyrale.

Një kurë që përdoret për 40 ditë, e realizuar me anë të lëngut të qepës, ndihmon në shërimin e sëmundjes së diabetit.

Për këtë na shërben një kokërr qepë e kuqe, që ndahet në 4 pjesë dhe hidhet në një gotë të mbushur me ujë çezme.

Lihet kështu gjithë natën (8-10 orë), ndërsa në mëngjes uji kullohet nga qepa dhe pihet esëll.

Pirja duhet të zgjasë jo më tepër se 10 minuta.

Kjo kurë duhet të vazhdojë për 6 javë (pra 40 ditë) ditë, pa ndërprerje.

Këtë recetë bimore, pa asnjë efekt anësor, mjekët e këshillojnë për balancimin e sheqerit në gjak tek diabetikët.

Ky lëng lufton çrregullimet në shikim e njëkohësisht në një masë parazitët në aparatin tretës dhe në zorrë, si edhe mjaft sëmundje të tjera.

 

FORMULA E PËRGATITJES ME QEPË PËR DIABETIKËT

Merrni një kokërr qepë dhe e ndani në katër pjesë.

Pjesët i hidhni në një kavanoz të mbushur me ujë të pastër (rreth 200 mililitër).

Mbyllni kavanozin dhe e lini të qëndrojë për 8 deri në 10 orë në një vend të errët.

Në mëngjes tretësira e fituar kullohet nga qepa dhe pihet esëll.

Pirja e saj duhet të bëhet brenda 10 minutash.

Përsëriteni këtë për 40 ditë pa ndërprerje.

Veç në rregullimin e sheqerit në gjak, lëngu i qepës ndihmon edhe në luftimin e çrregullimeve të shikimit, si dhe lufton parazitët që mund të gjenden në aparatin tretës dhe në zorrë.

 

Bimët që duhen përfshirë në dietë

Shumë bimë kanë veti të rregullimit të sheqerit në gjak dhe për këtë arsye janë të dobishme në menaxhimin e niveleve të glukozës dhe diabetit.

Prej bimëve që janë përdorur tradicionalisht përmendim: bima nenexhik (mendra), fara kopre, huereque (rrjedh nga rrënja e një kaktusi meksikan), kanella, boronica, pjepri i hidhur, hudhër, hithra, artichoke (argjinarja), gjethet e ullirit, shafran dhe xhensen, ujë nga bamjet, lëng nga pjesa e bardhë e prasit, lëng qepe të shtrydhur, çajra të ndryshëm bimorë, lëngje perimesh (frutash rrallë, se kanë sheqer). Pini ujë mjaftueshëm. Ecni dhe vetëm, ecni…

Loading...
More in Biosfere
Ja si mund ta pastroni bojën e flokëve lehtë në pak çaste!

Close