LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Lulzim Basha kthehet në vendin e “krimit”, shkon në Kukës përmes Rrugës së Kombit gati jashtë funksionit, të cilës i “moli” 230 milionë euro

Lulzim Basha kthehet në vendin e “krimit”, shkon në Kukës përmes Rrugës së Kombit gati jashtë funksionit, të cilës i “moli” 230 milionë euro

Lulzim Basha kudo mund të kishte shkuar në të gjithë Shqipërinë për të sulmuar qeverinë për mosmarrjen e masave për rrugët e bllokuara, për “neglizhencën në ndihmën ndaj banorëve”, por vetëm në Kukës jo. Aq më tepër që në këto ditë të acarta ku Rruga e Kombit duhet të mbahet fort nën kontroll për shkak se mund të bëhet e pakalueshme nga momenti në moment, nuk duhej të ishte përshkuar sot nga kreu i PD Lulzim Basha.

Pasi pikërisht në këtë rrugë ish-ministri i Transporteve në qeverinë e Berishës, kreu aktual demokrat Basha ka kryer një krim: Ka vjedhur 230 milionë euro të rrugës, e certifikuar vjedhja nga KLSH me kryetar njeriun e Berishës, duke bërë që kjo rrugë të jetë në këtë derenxhe. Një rrezik i vazhdueshëm për t’u bllokuar, burim aksidentesh dhe rrëshqitjes, ndryshe nga e njëjta linjë matanë kufirit me Kosovën. Që nuk ka makina borëpastruese, jo më të bllokohet dhe të mbulohet nga akulli apo nga rrëshqitjet e dherave.

Dhe për këtë vjedhje Basha ka qënë në prokurori, por përmes njerëzve të drejtësisë të blerë dhe raporteve mjekësore e mbylli me procedurë.

Pra, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte sot në Kukës për të parë nga afër gjendjen e rënduar atje prej motit, dëborës e ngricave. Basha u shpreh se ka qënë në kontakt të  vazhdueshëm me qytetarët, me drejtuesit e bashkive dhe këshilltarët bashkiakë, si dhe me degët e Partisë Demokratike për t’iu gjendur sa më pranë njerëzve. Ja çfarë përrallis ai si i pafytrë dhe mashtrues që është:

Regjimi për drutë e zjarrit është ndëshkues. Kam qënë në kontakt me qytetarët dhe këshilltarët bashkiakë. Bashkitë nuk kanë pasur asnjë ndihmë nga qeveria qendrore, ia kanë dalë të vetme. Puna në Kukës është për t’u lavdëruar. Këto janë ditë të vështira me mungesë energjie. Ngrohja dhe problemet me energjinë elektrike janë halle të mëdha që janë ngritur nga të gjithë qytetarët, të majtë, të djathtë, pa dallim.

Ndërkohë, kamionët e qeverisë ngarkohen me dru dhe qytetarët ndëshkohen për shkurre. Situata është rënduar në gjithë vendin. Cmimi i latave të druve në Korcë, Ersekë, Përrenjas, Dibër,  Kukës, Has, Tropojë, Malësi e Madhe, Dukagjin, Shkodër, këtu në Kukës, është dyfishuar, nga 20 mijë lekë, në 40 mijë. Në Korcë nga 35 mijë lekë, në 70 mijë. Dy problemet më të mëdha pra sot për njerëzit janë cmimi i lartë i druve dhe mungesa e energjisë elektrike”, tha Basha.

Kryetari i Opozitës, i ka bërë thirrje kryeministrit ta njohë realitetin dhe të shpallë gjendjen e emergjencës. “Kryeministri të shohë gjendjen në terren. Banorët janë të izoluar dhe në errësirë. Kërkohet një angazhim më i madh nga qeveria.

Por qeveria nuk e merr përsipër emergjencën. Shpreh mirënjohjen më të thellë dhe keqardhjen gjithashtu, për punonjësit e OSHEE të cilët punojnë në kushte ekstreme, ku shpëtohen nga banorët kur rrezikojnë dhe jetën.

Kjo tregon se nuk është investuar në këto 3 vite. Qeveria ia ka lënë barrën bashkive, por duhet të kthejë sytë kendej sepse emergjenca nuk ka kaluar. Kjo është një gjendje emergjence dhe ëeveria nuk përgjigjet sic i takon, duke shpallur emergjencën”, tha Basha./m.a

 

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Hetimi i CEZ, miku i Shkëlzenit mori 7 mln € para zgjedhjeve ’09

Close