LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Mbetja e biodegraduar e SHQUP-it e akuzoi Braçen se “Drjetorin e a.rrestuar e ke kushuri”: Me t.alebanin do shihemi në gjykatë

Mbetja e biodegraduar e SHQUP-it e akuzoi Braçen se “Drjetorin e a.rrestuar e ke kushuri”: Me t.alebanin do shihemi në gjykatë

Pas akuzave se drjetori i a.rrestuar i Kadastrës Durrës është kushuriri i tij, zv. Kryeministri i tij Erjon Braçe ka deklaruar se:

“Unë, bashkëshortja ime, familja ime, familja e bashkëshortes, në rreth të parë, në rreth të dytë e të pafundëm nuk ka asnjë lidhje gjaku me të”.

Një ditë pasi gjykata vendosi të lërë në b.urg ish-kreun e Kadastrës në Durrës Liridon Pula, Braçe akuzoi prokurorin në një dalje për media prokurorin Arjan Ndoj, duke i dalë në mbrojtje ish-zyrtarit.

Braçe tha se deklarata e ish-deputetit të PD Enkelejd Alibeaj është një shpifje dhe se do përballet në gjykatë.

“T.alebani që artikuloi këtë dje dhe ngriti mbi këtë shpifje një episod të tërë korrupsioni do të vijë ta provojë në gjykatë dhe ky do të jetë fillimi për të dhe racën e tij të t.alebanëve politikë në përballjen për çdo gjë të bërë në këtë vend.

Drejtuesin e ASHK as e kam futur unë në sistem dhe as e kam komanduar unë. Nuk ka asnjë akt që dëshmon të kundërtën. Drejtuesi i ASHK-së në qendër mund të dëshmojë. Librat në ASHK janë të hapur”, tha Braçe.

Më tej zëvendës kryeministri tregoi se është takuar vetëm dy herë me drejtuesin e ASHK dhe ka folur një herë në telefon ku i është bërë e ditur se shantazhohej prej një muaji. Për këtë gjë, Braçe deklaroi se ka njoftuar Prokurorinë dhe kryeministrin Edi Rama.

“Drejtuesin e ASHK në Durrës e kam takuar vetëm 2 herë gjatë gjithë jetës. Në muajin maj dhe në muajin qershor. Njëherë në ASHK-në e Durrësit dhe herën e dytë këtu poshtë në katin e parë, gjatë një raportimi të përmuajshëm.

Kamerat e të dyja institucioneve mund ta dëshmojnë fare mirë këtë gjë. Me të kam folur vetëm një herë në telefon, të shtunën e javës që shkoi ku pas një statusi të një talebani politik, i gjithë i rremë i kam kërkuar shpjegime dhe mora përgjigje prej tij se ajo ngjarje nuk kishte ekzistuar kurrë.

Në atë bisedë, të vetmen telefonike kam marrë të gjithë dëshminë e shantazhit një mujor ndaj tij, me emra e mbiemra me episode konkrete. Pas asaj dëshmie kam njoftuar drejtuesin e KLP, të Prokurorisë, kryeministrin e kreun e komisionit të ligjeve”, deklaroi Braçe.

Loading...
More in Aktualitet, Kryesore
Rama paralajmëron a.rrestime të bujshme në drejtësi: Prokurori, mishërimi tipik i llumit të sistemit të drejtësisë

Close