LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore . Murgjit dhe murgeshat e “Manastiri të Prostitutave” na kërkojnë të heshtim!

Murgjit dhe murgeshat e “Manastiri të Prostitutave” na kërkojnë të heshtim!

Nga Anri Bala

Murgjit dhe murgeshat e “Manastirit të Prostitutave” (koalicioni i frikës media-politikë antishtet), me hipokrizi dhe poshtërsi, po u kërkojnë njerëzve të heshtin. Të përlyer dhe sterrosur me mënxyra dhe krime, guxojnë tu drejtohen qytetarëve pa i’u dridhur qerpiku dhe skuqur surrati: Hesht! Mos Denonco!

Këta të poshtër, të frikësuar, se nesër do jenë dhe emrat e tyre në listën e qytetarëve të “mllefosur” prej çfarë kanë hequr dhe po heqin nga zyrtarët e këtij shteti, janë hedhur në sulm si lukuni ujqërish. Me mundësitë që i’u jep teknologjia e kohës, humbësit e pushtetit me gazet-qyqarë dhe ushtarë, luanë dhe gomerë, petritë dhe sorra, të poshtër dhe horra, po përpiqen që të bindin njerëzit, se të denoncosh është herezi, të heshtësh është burrëri… shqiptari!

Nuk besoj, se ka bir nëne me dy pare mend në kokë, që i beson. Me mijëra janë qytetarët që i’u janë përgjigjur, duke i poshtëruar deri në gen, por mostrat janë mostra. Me teorinë “shpif-shpif, se diçka do mbesë”, kanë vite që kanë bërë gjoja politikë, duke mashtruar në këtë vend.

Tu krijosh lehtësi dhe lirshmëri qytetarëve, për të akuzuar dhe denoncuar, është detyrë e kujdo shtetari, që i është dhënë e drejta për të drejtuar shtetin në  rrugën e drejtësisë dhe barazisë. Jo se do të zgjidhen problemet dhe hallet e njerëzve, ku një pjesë i kanë përfunduar duke paguar dhe ato që nuk kanë pasur mundësi, kanë vite që sorollaten pa asnjë shpresë, por hapësira e krijuar, është një dritare, nga ku mund të shpresohet për pak dritë në tunelin e korrupsionit dhe hajdutërisë.

Mirëpo, nuk të lënë lehësit e të gjithë llojeve, a thua se është ngritur inkuizicioni për të dënuar “heretikët e ndershëm”. Me shpirt, e doja një inkuizicion për gjithë horrat e politikës dhe dashnorët e karriges së korrupsionit dhe hajdutërisë, që e meritojnë të digjen bashkë me të, në turrën e druve. Ky, do ishte një lehtësim i madh për ne, por jetojmë në kohë tjetër.

Askush nuk i dënoi të akuzuarit dhe askush nuk i gjykoi, por gjuha ka zot dhe nuk ka birë kurve që i’a heq të drejtën t’i shprehet të zotit, që e ka pllakosur halli, veç nëse i’a pret atë.

Çuditërisht, me një trimëri të pashoqe, tufat e kriminelëve të politikës së këtij vendi, sëbashku me gjirizet mediatike, me pasionin e madh për të sulmuar Ramën, morën të drejtën si “prostituta manastiri” që janë … të sulmojnë popullin!

Duhet të shkulësh flokët apo të vrasësh veten, kur këta të paturp hiqen si të “virgjër”, megjithëse kanë vite që punojnë në “bordellon” e veseve më perverse. Pushtlliqet dhe shitblerjet e trupit dhe moralit të tyre, nuk ka lum dhe det që i lan, por as gurë e mur që i harron. Të “virgjërit” e bordellos politike mediatike, janë vetëm ata që kanë lindur në muajin gusht të “virgjëreshës”.

“Manastiri bordello”, pra ai politik-mediatik, ku jetojnë e frymojnë, punojnë e shërbejnë, është një ngrehinë e rreme e pastërtisë dhe ndershmërisë, sepse është mbushur me ku*va dhe k*rvan, që zakonin nuk e harrojnë as në ferr.

Qytetarët do të flasin dhe askush nga këta ronxhobonxho nuk mund t’i ndaloj që të denoncojnë, aty ku besojnë, deri sa nuk kanë humbur shpresën. Prostitutat e manastirit e dinë fare mirë, se askush nuk e blenë moralin e tyre, por recitojnë, gulçojnë, e qurraviten se Shqipëria mbaroi, se erdhi Enveri, ku shumë prej tyre i kanë puthur dorën atij dhe bijëve të tij.

Seriozisht e ka “lulja helmuese hollandeze”, se duhet të protestosh, pse qytetari denoncon një krim pa ndëshkim, që i është bërë atij dhe familjes së tij. Guxim nga “tmerri” do ta quaja këtë të karrigehumburve, e që nuk duket si çmenduri, por si sfidë përballë këtij populli “dele”, që konviktorët  e Qytetit Studenti, të ardhur pa asnjë kacidhe në xhep, nga zhuli në politikë, sot i ka kthyer në princër pse jo dhe mbretër, me saraje, ofiqe, e tituj nga më të lartët në këtë shtet.

Një hajdut dhe vrasës, e dëgjon dhe e voton si të jetë një hero, kur qelia dhe prangat do ishin byzylyk floriri dhe suit hoteli për të. Ndërsa çakenjtë dhe hienat, as që i tremb dhe kërcënon, por u jep dhe ujë për të shuar etjen, pasi kanë ngrënë… ushqimin e tij.

Sot, tufa e ulkonjave që ulurasin dhe kërcëllojnë dhëmbët për të mbrojtur këlyshët e tyre, ishte amorfe, pa drejtim, por me një mesazh të ndyrë: Heshtni o njerëz, se përderisa nuk na gremisni nga shpellat që kemi ardhur, ju të hani m….!

Të dalësh në mbrojtje të të poshtërve është krim, që herët a vonë do të ndëshkohet. Askush nuk denoncon kotë, e askujt mos t’i shkojë mendja se ato emra aty janë të pastër, bile ata janë një gjilpërë në detin e madh të hajdutërisë së kthyer në virtyt dhe moral nga prostitutat e manastirit të politikës.

Shumë kone dhe langonj ishin të mërzitur, se një profesionist i madh nuk mund të jetë një hajdut i vogël, por për dijeni të koneve dhe langonjëve: Të jesh specialist i mirë, nuk do të thotë se je njeri i mirë dhe shembull i veçantë, si krahasim mund të marrim Doktorin e famshëm, “një mjek i mirë por një njeri i nxirë”!

Vërtetë qenka i paligjshëm denoncimi dhe e ligjëshme hajdutëria, paaftësia, grabitja, poshtërimi deri në vdekje dhe paaftësia si meritë e blerësve dhe shitësve të halleve njerëzore…?! Të denoncosh, qenka monizëm, komunizëm, enverizëm dhe këtë duhet të na e thonë hajdutët dhe vrasësit.

Në fakt të denoncosh është burrëri, qytetari, moral dhe karakter, virtyte, që as nuk i njohin langonjtë e konellapsit antishtet. Ndërsa kukulla e ngrirë, si figurë groteske, reciton fjalimin e papagallit dhe premton, se do ngrejë një çadër të re, për drejtësinë e kundërshtuar nga ai dhe ata, që herët a vonë do japin llogari.

Marrëzia e këtyre njerëzve të shokon kur dalin në mbrojtje të krimit, kur shumë shpejt shumica e tyre duhet të përgatisin veten, për tu mbrojtur nga drejtësia e vonuar, për gjëmat që i’u kanë bërë shqiptarëve.

Pavarësisht se hiqen si “trima”, janë aq të tmerruar e të çoroditur nga humbja e pushtetit dhe e ardhmja që i pret, sa janë gati të futen në çdo “kanal fekalesh” për të justifikuar erën që i’u vjen. Era e sojit të tyre, nuk është era e “gjakut të trimave”, por era e m..it, e të dhjerëve nga frika dhe duhet të na qëndrojnë sa më larg, që t’ua kursejmë të vjellurën në fytyrë!/Zathur.net

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Lul mjaft gënjeve… veten!

Close