LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Ndalon rënien e flokëve me këtë metodë natyrale

Ndalon rënien e flokëve me këtë metodë natyrale

Sot unë do të ndaj me ju një ilaç të mahnitshëm për rritjen e flokeve tuaj më shpejt ,nepermjet ketij vaji i cili do të sigurojë shkëlqim, gjatësi dhe forcë për flokët tuaj. Gjithashtu ai riparon rënien e flokëve dhe përmirëson rritjen e tyre.

Përbërësit që ju nevojiten:

1. 175ml vaj kokosi
2. 4 lugë fara të zeza
3. 2 kapsula të vitaminës E

Në një tigan shtoni 175ml vaj kokosi dhe lëreni te vloje për 10 minuta në flakë të mesme.

Kur fillon te zieje, shtoni 4 lugë fara të zeza dhe 2 kapsula vitamine E. Mikso të gjitha përbërësit dhe lërini te vlojnë për 10 minuta.

Me pas lëreni të ftohet, dhe hidheni këtë përbërje në një shishe te cilën mund ta ruani në temperaturën e dhomës për 30 ditë.

Aplikojeni këtë në flokët dhe kokën tuaj dhe lëreni për 2 orë ose gjate gjithë natës.

Ne fund lajeni kokën si zakonisht me ujë dhe shampon tuaj.

Vaj kokosit është i pasur me prona anti-mikrobiale, acid laurik dhe acide yndyrore të mesme që forcojnë flokët dhe ndihmojnë në rigjenerimin e tyre.

Farat e zeza kane veti anti-inflamatore, anti-fungale, antibacteriale, antivirale dhe analgjezike që punojnë në mënyrë efikase për ruajtjen e shëndetit të kokës dhe qetësojne gjendjen e lëkurës.

Vitamina E është një antioksidant që ndihmon në riparimin dhe ndërtimin e indeve.

Loading...
More in Kuriozitete
Spanjolli që rrëmbeu avionin në 1970: Donte të shkonte në Shqipërinë e Enver Hoxhës

Close