LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione . Në Shtëpinë e Bardhë, beteja mes dy Rasputinëve

Në Shtëpinë e Bardhë, beteja mes dy Rasputinëve

Pas tradhëtisë së Steve Bannon (i cili ka kërkuar falje, të paktën pjesërisht), një Rasputin i dytë del në krah të Donald Trumpit. Si një qen roje, Stephen Miller mbron presidentin në CNN, nga akuzat e “Zjarr dhe Tërbim”, libri i Michael Wolff që e paraqet atë si një fëmijë, paranojak dhe “një idiot të vërtetë”.

“Eshtë një imazh i rremë dhe hakmarrës”, ulëret Miller në Tv. Më pas përpiqet të diskreditojë Bannonin, i cili madje ka qenë protektori i tij: “Ka bërë deklarata groteske”. Sulmon CNN si pjesë të “fake neës”. Dhe flet për Trumpin si një “gjeni të politikës” dhe një “sipërmarrës të suksesshëm”.

Një gjeni? Drejtuesi i programit e ndërpret: është e qartë – kundërshton Jake Tappe – që fjalët e Millerit i drejtohen vetëm një telespektatori, domethënë Trumpit, dhe që po përpiqet t’i shprehë mirënjohjen. Intervista merr fund në mënyrë të beftë. Pa kaluar shumë minuta, një postim në Tuiter konfirmon që ishte pikërisht kështu: presidenti ndodhej para ekranit dhe ka duartrokitur performancën plot grintë të Millerit. Eshtë një lloj konsakrimi. Me daljen nga skena të Bannon, është ai, nacional-populisti 32-vjeçar, që ka udhëhequr kryqëzatat kundër myslimanëve dhe kozmopolitizmit, që është shndërruar në ideologun e Shtëpisë së Bardhë. Domethënë, Rasputini i dytë.

Dhe si reagoi i pari, Bannon, ndaj zhurmës që shkaktoi libri i Wolff, të cilit i kish ofruar jo pak material? Si u përgjigjet akuzave se “ka luajtur mendsh, përveçse ka humbur vendin e punës”, akuza të hedhura nga një president i tërbuar? Për pesë ditë heshti, duke konfirmuar në fakt akuzat që ka hedhur tek “Zjarr dhe tërbim”, kundër Trumpit dhe familjarëve të tij. Por dje, befas, ish Rasputini i dëbuar në gusht, kërkoi falje në revistën Axios. Dhe ka shpjeguar se Donald Jr, djali i madh i Trumpit dhe organizatori i takimit me të dërguarit rusë në qershor 2016, në të vërtetë është “një patriot dhe njeri i ndershëm”, ndërsa kritikat e tij kishin të bënin më shumë me ish kreun e organizimit elektoral, Paul Manafort.

Bannon përsërit edhe mbështetjen e tij për presidentin, mbështetje “që nuk është luhatur asnjëherë” dhe që Russiagate është “vetëm një gjueti shtrigash”. Fjalë të çuditshme, këto. Dhe shumë kontradiktore. Si mund t’i interpretosh? Ndoshta është një sprapsje e pjesshme, duke qenë se në ditët e fundit sponsorizuesit i kanë ndërprerë financimet, duke filluar nga ata në portalin e tij ultra të djathtë Breitbard News? Apo është një manovër taktike? E sigurtë është që në Uashington situata po evoluon me shpejtësi dhe parashikohen surpriza. Nuk i ka shpëtuar askujt, për shembull, që sipas asaj që shkruan ëolff, ambasadorja amerikane në OKB, Nikki Haley, “ambicioze si Luciferi”, synon që të marrë trashëgiminë politike të Trumpit. /La Repubblica – Bota.al

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Asgjë e re nga fronti i shpifjes!

Close