LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog . Ngjela publikon mesazhin e Shqiptaro-kanadezit: “Drejtësia e munguar deri tani, ka bërë që keta politiqenër rrugësh të hiqen si udhëheqës”

Ngjela publikon mesazhin e Shqiptaro-kanadezit: “Drejtësia e munguar deri tani, ka bërë që keta politiqenër rrugësh të hiqen si udhëheqës”

Avokati Spartak Ngjela ka publikuar një shkrim të një shqiptari në Kanada ku sipas tij ajo çfarë ai shkruan është shqetësimi i të gjithë shqiptarëve. Avokat Spartak Ngjela shkruan: Ja si më shkruan një friend nga Kanadaja. Ky shkrim në fakt është shqetësimi i të gjithë shqiptarëve… prandaj po e postoj.

Zoti avokat!
Drejtesia e munguar deri tani ka bere qe keta politiqener rrugesh te hiqen si udheheqes te medhenj dhe te caktojne kush do vdese e kush do rroje. E kam pare Meten qe flet me levizje duarsh. Imitim ky i udheheqesve te dikurshem komuniste. Keta politikane rrugace ordinerë e bejne ate vend te bukur te duket i shemtuar. Une kam frike te vij sepse depresohem aty. Kalova 6 vjet lejen e zakonshme ne dere te hipotekes dhe nuk regjistrova dot shtepine time ne Vlore. Kerkonin para qe nga portieri. Te linin jashte ne vape dhe shikonin nga dritaret derisa te raskapiteshe. Une nuk paguaj, sepse dokumentat i kam ne rregull. Po te paguaj duket sikur me kane poshtëruar personalitetin ata langot e hipotekes. Ku ta gjej drejtesine une Z. Avokat?

Une jam i dopjo shkolluar ne Canada dhe ketu ate veprim qe dua te bej une aty e bejne per 1 minute pa fjale dhe buze ne gaz. Une vendosa te mos e regjistroj shtepine derisa te kete institucione shteterore serioze. Me thote gruaja do vemi ne Shqiperi dhe une i them jo dhe jo sepse me prishet humori dhe me ze paniku. Sjellja e nepunesve te shtetit eshte makabre (flas per ne Vlore te pakten sepse ne Tirane eshte pak me ndryshe). Nuk afrohesh dot. Edhe nje nepunes i vockel te ben gjemen. Kerkojne leke hapur pa pike turpi. Une mendoj qe per te fituar statusin e nepunesit civil duhet patjeter tu nenshtrohen nje provimi etike. Ketu ne Canada kuadri me shkolle te larte nuk mund te gradohet ne se nuk kalon provimin e lendes se etikes dhe komunikimit me publikun. Une Z. Avokat jetoj prej 20 vitesh ketu dhe i gezohem pa mase menyres se si eshte i qepur sistemi institucional dhe shteteror ketu.

Dhe ti veme koke muabetit, differenca qendron tek sistemi i drejtesise. Ketu po vodhe nuk e shikon me deren e zyrave. Ketu po bere harrasment sexual, je i perfunduar per tere jeten dhe me byzylyk vezhgimi. Ne Shqiperi sic e keni thene dhe ju vidhen miliarda dhe nuk ndeshkohesh. Kjo eshte pabarazi para ligjit dhe drejtesise? Ketu eshte themra e akilit dhe pika kritike e pavaresise se shtetit shqiptar. Shqiperia ose do te behet ose do te shperbehet ne duart e ketyre langove qe marrin pushtet neprmjet partise.

Avokat e zgjata pak por u lehtesova qe te shkruajta. Duhej ti thosha keto gjera. Une kerkoj drejtesi, siguri, por jo mireqenie.

Loading...
Mos e Humbisni
Parashikoni termetin tuaj o maskarenjë dhe ruhuni… jo gjëmën tonë sikur na ruani!

Close