LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Opozita e rrugës: Do të ketë zgjedhje të parakohshme në Shqipër! Përgjigjet ambasadori i OSBE-së

Opozita e rrugës: Do të ketë zgjedhje të parakohshme në Shqipër! Përgjigjet ambasadori i OSBE-së

Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt bën të qartë se BE-ja e shikon me një rëndësi të madhe që të kryhet reforma zgjedhore si fillim.

Ai tha:

“Di që ka shumë spekulime për zgjedhje të parakohshme, por Shqipëria ka një Kushtetutë dhe sipas kësaj Kushtetute, zgjedhjet zhvillohen në vitin 2021, pra diçka më shumë se pas një viti e gjysmë. Ka mekanizma në kushtetutën e Shqipërisë për zgjedhje të parakohshme, por ky është një vendim politik, në të cilin unë, sigurisht, nuk kam zë”.

Loading...
More in Aktualitet, Kryesore
Rudina Hajdari e nxjerr bllof Korab Litën si i vetzgjedhur Kryetari i Grupit paralamentar të PD-së parlamentare! Ja mesazhi i saj!

Close