LAJMI I FUNDIT
Home . Politike . Partitë që mund të përbëjnë opozitën e re…nëse s’merr pjesë PD

Partitë që mund të përbëjnë opozitën e re…nëse s’merr pjesë PD

Me skadimin e afatit ligjor për regjistrimin e koalicioneve në zgjedhjet parlamentare të 18 Qershorit, në horizont shfaqen disa skenarë të mundshëm politikë, për realizimin e të cilëve, faktor përcaktues, do të jetë raporti i Partisë Demokratike me zgjedhjet e përgjithshme.

Konkretisht, pjesëmarrja e Partisë Demokratike në zgjedhje do të përcaktojë edhe finalizimin e koalicionit PSLSI­PDIU.

Nëse partia më e madhe në opozitë do të tërhiqet nga rruga e bojkotit, duke marrë pjesë në zgjedhje, ky zhvillim do të detyronte grupet politike të ndryshonin Kodin Zgjedhor, për të krijuar një bazë të re ligjore, për regjistrimin e partive opozitare në zgjedhje. Një skenar i tillë, logjikisht do të çonte edhe në krijimin e një hapësire ligjore për regjistrimin e koalicioneve në zgjedhje.

Në kushte të tilla, pas regjistrimit të koalicionit të djathtë, do të regjistrohej edhe koalicioni i majtë, me bosht kryesor PS-­LSI-­PDIU. Si kryetari i PS, Edi Rama, ashtu edhe kryetari LSI Ilir Meta kanë deklaruar vullnetin për rikonfirmimin e koalicionit.

Por, mungesa e një kundërshtari në zgjedhje, në rastin konkret të PD, do ta bënte koalicionin PS­-LSI të panevojshëm dhe të pakuptimtë. “Koalicioni PS me LSI nuk është gjëkundi problemi ynë, por bëhet fjalë për një sforco për të krijuar një mundësi për opozitën zyrtare”, deklaroi dje kryeministri Edi Rama.

Skenari në fuqi

Aktualisht po zbatohet një tjetër skenar, ai i zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare pa Partinë Demokratike. Në kushtet kur palët duken ende larg gjetjes së një zgjidhjeje që do të mundësonte përfshirjen e opozitës në procesin zgjedhor, Partia Socialiste, L֝ëvizja Socialiste për Integrim, PDIU etj., do të garojnë të ndara në zgjedhjet e 18 Qershorit.

Në mungesë të një kompromisi me PD dhe në kushtet e djegies së afatit për regjistrimin e partive dhe të koalicioneve, të gjitha partitë e regjistruara në zgjedhje, do të garojnë më vete, ku secila do të luftojë kundër të gjithave, për të maksimalizuar vendet e saj në parlamentin e ri shkruan shqiptarja.com. Dhe procesi po ecën me shpejtësi në këtë rrugë. Rreth 40 parti politike janë regjistruar në zgjedhje. Data për regjistrimin e koalicioneve ka skaduar mbrëmë.

Nëse nuk do të ketë një kompromis të politik në ditët në vijim, secila nga këto parti do të ketë kundërshtare të gjitha paritë e tjera. Në këtë kuadër, kreu i LSI, Ilir Meta, ka dhënë dje një mesazh të qartë. “Për mua është e rëndësishme që të jenë sipas standardeve dhe për këtë duhet të kontribuojnë të gjithë”, tha Meta.

Rreziku për PD

Nga dinamika e zhvillimeve të deritanishme, aktori i vetëm pa rrugëdalje politike mbetet Partia Demokratike. Nëse Lulzim Basha nuk shfrytëzon një mundësi për të marrë pjesë në zgjedhje, pas datës 18 Qershor, Partia Demokratike do të humbasë edhe statusin e opozitës në Shqipëri. Shpresat e PD se, një parlament i dalë nga një palë zgjedhje pa pjesëmarrjen e opozitës do të jetë jetëshkurtër mund të kthehen në iluzione, për shkak se SHBA dhe BE, janë pozicionuar hapur kundër këtij skenari.

Po kush mund të jenë partitë që mund të përbëjnë opozitën e ardhshme? Sipas këtij skenari, Lëvizja Socialiste për Integrim, PDIU, partia e Ben Blushit dhe e Gjergji Bojaxhi mund të shndërrohen në opozitën e nesërme.

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
“Lua-jan” o im vëlla ma jep dhe luaneshën në çadër hua që ta…

Close