LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Pas këngës së kukuvajkë-mediave se…punonjësve do u mbahet një pjesë e pagës, shpërthen në vajtim Luani i LSI-së!

Pas këngës së kukuvajkë-mediave se…punonjësve do u mbahet një pjesë e pagës, shpërthen në vajtim Luani i LSI-së!

Pas lajmit të rremë si shumë lajme që shpërndan grupi mediatik Kukuvajka, nuk ka përtuar Luani i LSI-së që të bëhet pjesë e vajtimit, aty ku mund të fshihesh apo të zhgrryhesgh, apo të dëndesh me të ngrënë e më të pirë, pa të parë askush.. në Facebook.

Ai shkruan se dikush ka urdhëruar ministritë që t’iu mbahet një pjesë e pagës punonjësve për të prekurit nga tërmeti dhe i kërkon kryeministrit të ndalojë këtë praktikë të shëmtuar.

Ky është një Fake News i ndyre por jo sipas tij, i cili na tregon se solidarësia nuk ka nevojë për qeveri, as për kryeministër a president nuk ka nevojë sepse është në shpirtin dhe në vetëdijen shqiptare.

POSTIMI I PLOTË
Solidarësia si vlerë e shoqërisë shqiptare, jo si detyrim prej qeverisë!
Zoti kryeministër, dikush ka urdhëruar ministritë e qeverisë tuaj që t’ju mbahet një pjesë e pagës punonjësve, si kontribut për zhdukjen e pasojave të tërmetit!
Ndalojeni këtë praktikë të shëmtuar e mos e ndyni solidarësinë si vlerë të shoqërisë shqiptare me urdhra idiotësh që fyejnë më së shumti ata që u dëmtuan më rëndë nga tërmeti!

Ndër shqiptarët solidarësia është një vlerë thelbësore dhe e qenësishme.
Është institucion që na vjen prej historisë së lashtë si trashëgimi e vyer e shfaqet ndër ne sa herë shpirti shqiptar vihet në provë përballë vështirësish të ndryshme; në fatkeqësi a në luftëra.

Solidarësia nuk ka nevojë për qeveri. As për kryeministër a president nuk ka nevojë. Sepse është në shpirtin dhe në vetëdijen shqiptare.

E sa herë e ka lypur nevoja, shqiptarët janë bërë bashkë e përkrah njëri-tjetrit, i kanë ndarë bashkë, të keqen dhe të mirën.

Edhe tërmeti i 26 nëntorit dhe rrënojat e plagët e tij e vunë sërish në provë solidarësinë shqiptare, e ajo u shfaq padyshim më e fortë se tërmeti.
Shqiptarisht e bujarisht pranë e bashkë me njëri-tjetrin.
Prej kësaj vlere më së pari na erdhën të parët në ndihmë edhe vëllezërit e Kosovës.
Lërini qytetarët ta shprehin vetë solidarësinë me shpirt e zemër!
Solidarësia nuk bëhet me urdhër dhe as me vendime qeverish zoti kryeministër!

Loading...
More in Aktualitet, Kryesore
“Jemi në konflikt të hapur me presidentin”! Rama reagon për Metën nga Durrësi: Ne do bashkëpunojmë për njerëzit

Close