LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Bota . Përplasen me armë me rojet: Forcat Speciale arrestojnë ish-presidentin e Kirgizstanit (Video)

Përplasen me armë me rojet: Forcat Speciale arrestojnë ish-presidentin e Kirgizstanit (Video)

Një përballje dramatike me armë zjarri shpërtheu jashtë rezidencës së ish-presidentit të Kirgizstanit, Atambayev, pasi forcat speciale zbarkuan aty për ta arrestuar pasi ai akuzohet për korrupsion. Trupat e armatosura, të veshur me veshje anti-plumb sulmuan rezidencën e Atambayev në fshatin Koi-Tash në orët e vona të së mërkurës, ndërsa mbështetësit e tij mbruan atë me shkopinj dhe gurë.

Dëshmitarët thanë se të shtëna u dëgjuan brenda rezidencës, por nuk ishte e qartë se kush kishte qëlluar.

Komiteti i Sigurisë Kombëtare këmbëngulte që mbështetësit e Atambayev ishin duke përdorur armë zjarri kundër trupave, të cilët kishin vetëm plumba gome në krehërat e tyre.

Ministria e shëndetësisë raportoi se të paktën 46 njerëz, mes tyre 15 forca të ligjit, u plagosën në përleshje, duke pësuar plagë me armë zjarri, tronditje dhe lëndime në kokë.

Sipas raporteve, Atambayev u arrestua dhe u mor që andej me helikopter.

Komento
Loading...
Mos e Humbisni
Të mbrojmë teatrin e minjve që “sfiduan” Kadri Roshin!

Close