Home . Aktualitet . Rama publikon artikullin e Euronews për bunkerët: Shqiptarët ndoqën ëndrrat

Rama publikon artikullin e Euronews për bunkerët: Shqiptarët ndoqën ëndrrat

Kryeministri Edi Rama ka publikuar mëngjesin e sotëm në faqen e tij të ‘Facebook’-ut një artikull të Euronews për bunkerët e ndërtuar në kohën e regjimit komunist. Kreu i qeverisë thekson se shqiptarët zgjodhën me kurajo për të bërë përpara, duke lënë pas të kaluarën e hidhur.

“MIRËMËNGJES 😀
dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë artikull të Euronews për shqiptarët dhe për forcën e njerëzve të zakonshëm të këtij vendi që mbi të kaluarën e hidhur zgjedhin kurajon për të bërë përpara duke ndjekur ëndrrat dhe idetë e tyre krijuese🌹”, citohet në mesazhin e Ramës.

ARTIKULLI
NJË PËRDORIM I RI PËR BUNKERËT E KOMUNIZMIT NË SHQIPËRI
Enver Hoxha, udhëheqësi komunist i Shqipërisë, urdhëroi ndërtimin e 173 371 bunkerëve midis viteve 1975 – 1983. Sot, ato përdoren si bare në plazhe, restorante, depo dhe muzeume.
Kujtim Roçi, pronar i një hoteli në zonën bregdetare të Golemit, nuk ka për ta fshirë nga kujtesa vitin 1992. Ishte viti kur djali i tij i madh, Elesio lindi dhe po këtë vit nisi një biznes të vogël në breg të detit.
Menjëherë pas rënies së komunizmit, Roçi vendosi të transformojë një nga bunkerët që ndodheshin në plazhin e Golemit në një bar, në një përpjekje për të bërë pak para për të kapërcyer ato kohë të vështira.
Ndërkohë që shumë nga miqtë qeshnin me këtë ide, biznesi i tij filloi të rritej me të shpejtë. Barin e fillimit e ktheu në një restorant, i cili më pas u shndërrua në një hotel trekatësh, i ndërtuar përreth bunkerit. Hotelit i vuri emrin e të birit, Elesio.
“Kjo copë betoni më bërë ky që jam sot,” – thotë Roçi, duke treguar një pjesëz bunkeri ende i dukshëm në hyrje të hotelit.

Bunkeri mbi të cilin Roçi ngriti dhe zhvilloi perandorinë e tij të biznesit është vetëm një nga mijëra vendstrehime betoni kryq e tërthor Shqipërisë, mbetje jetëgjata të periudhës komuniste.
Nën frikën e një pushtimi të huaj, udhëheqësi komunist Enver Hoxha urdhëroi ndërtimin e 173 371 bunkerëve midis viteve 1975 – 1983 si vendstrehime për shqiptarët, por edhe si llogore lufte.
Gjithsesi, sulmi nuk ndodhi kurrë!
Në fakt, vetëm atëherë kur shqiptarë si Roçi filluan t’i kthenin bunkerët në bare, restorante, depo, strehëz për qentë dhe muzeume, këto struktura filluan të shfrytëzoheshin.
Në 2014-ën, një bunker gjigand në periferi të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë, u shndërrua në një muzeum, Bunk’Art.
I ndërtuar për Enver Hoxhën dhe bashkëpunëtorët e tij, ky kompleks i fshehtë është kthyer në një hapësirë kulturore për ekspozita, shfaqje e koncerte. Sot, ai tërheq numër të lartë turistësh dhe klasifikohet si atraksioni nr.1 i Tiranës nga TripAdvisor.
Duke parë suksesin e Bunk’Art, operatori i tij, Shoqata shqiptare “Qendra Ura” hapi në nëntor të vitit 2016, një tjetër muzeum në qendër të Tiranës, Bunk’Art2. Vendi ku ngrihet Bunk’Art2 është një ish bunker anti-nuklear që i përkiste Ministrisë së Punëve të Brendshme.
Bunk’Art është një nga dëshmitë më të mira të projektit të “bunkerizimit” të Hoxhës.
Ndërtimi në formë kubeje i hyrjes së muzemit u vonua për shkak të protestave politike kundër asaj që disa e quajtën “nostalgji për kohët e dhunshme të së shkuarës”.
Për t’iu kundërvënë këtij perceptimi dhe për t’ia përshtatur ato Shqipërisë moderne, disa artistë vendas gjithashtu i kanë shfrytëzuar bunkerët për të promovuar mesazhe pozitive dhe prosperiteti.
“Treffpunkt Bunker Project”, i drejtuar nga një grup studentësh gjermanë, bashkoi disa artistë shqiptarë, të cilët pikturuan dhe ri-dizenjuan pjesë të një bunkeri, të vendosur mbi një kodër që sheh mbi Tiranë.

“Edhe nëse ka pasur shumë trishtim dhe shumë ankth në atë periudhë, njerëzit sërish kishin gjetur mënyra si të gëzonin jetën dhe unë kam dashur të kap kujtimin tim të asaj kohe,” – thotë një prej artistëve, Stela Sulioti, e cila qëllimshëm ka përdorur ngjyra të ndritshme.
Arkitekti Arnen Sula, prej shumë kohësh ka qënë në kërkim për mënyra të ndryshme të ripërdorimit të bunkerëve, të cilat variojnë nga sallone tatuazhesh në strehë për kafshët. Ai thotë se disa bunkerë, të cilët janë shkatërruar pas rënies së regjimit komunist, duhen lënë siç janë.
“Ato tregojnë zemërimin e popullit me të kaluarën tonë komuniste dhe me vështirësitë ekonomike, kështu që, ata morën ç’të mundnin si mobiliet, kabllot elektrikë, pajisjet e aspirimit, madje edhe tullat,” – shpjegon ai.
Por Sula mendon se bunkerët që ende janë në gjendje të mirë mund të ndihmojnë ekonominë, duke u shndërruar në ferma të të mbyllura, dhoma frigoriferike, kinema, hotele, salla ekspozitash dhe seminaresh.
“Kjo mund të krijojë punësim, të nxisë turizmin dhe ekonominë në zonat ku ndodhen bunkerët,” – thotë ai.

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Lexoni dhe shihni se kush është Kaçi i Myftarajve apo “fantazma” e një njeriu enigmatik…

Close