LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rama zbardh takimin me Trump, Mitsotakis, Vuçiç dhe Zaev (Video)

Rama zbardh takimin me Trump, Mitsotakis, Vuçiç dhe Zaev (Video)

Fokusi i parë i intervistës së kryeministrit Edi Rama në SHBA ka qenë vizita me presidentit amerikan Donald Trump dhe kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis. Ai tha se këto dy takime janë inkurajuese për vendin, teksa zbuloi se është rënë dakord me Presidentin serb Aleksandar Vučić dhe kryeministrin Zaev për një takim, në fokus të së cilit do të jetë bashkëpunimi mes vendeve, ku do të diskutohet edhe heqja e kufivje.

” Patëm një bisedë të shkurtër se i tillë ishte formati dhe natyrisht inkurajuese sepse të dëgjoj “Shqipëria po ia del mirë” është kënaqësi. Me Mitsotakis ishte takimi i parë, një prezantim miqësor. Është e qartë se ka një vullnet pozitiv nga të dyja palët për të çuar përpara një proces të zgjidhjes së disa çështjeve të vjetra dhe të mbartura dhe ka një dëshirë të përbashkët. Me Presidentin serb dhe kryeministrin Zaev u dakordësuam për tu takuar për një bashkëpunim mes tre vendeve, takim që është hap për nxitur dhe të tjerët që të bashkohen. Takimi ka rëndësi nëse biem dakord për heqjen e kufijve për njerëzit, mallrat, biznesin dhe për investitorët për të investuar në rajonin tonë pasi kemi nevojë për një treg më të gjerë”, tha Rama.

Loading...
More in Aktualitet, Kryesore
Tradhëti bashkëshortore brenda në makinë në mes të rrugës: G.rabitësit e fotografojnë e shantazhojnë dhe i marrin makinën

Close