LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Reagon për herë të parë nobelisti që mbështeti çmendurinë dhe k.rimet e Millosheviçit: Në emrin tim sonte do të pimë raki dhe verë të bardhë

Reagon për herë të parë nobelisti që mbështeti çmendurinë dhe k.rimet e Millosheviçit: Në emrin tim sonte do të pimë raki dhe verë të bardhë

Autori austriak i cili u shpall fitues i çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke ka reaguar për herë të parë pas akuzave dhe kontestimeve të shumta.

Teksa ka folur për mediat në Beograd, Handke ka përshëndetur dhe falenderuar të gjithë njerëzit në Serbi.

“Jam shumë i befasuar dhe shumë i lodhur, do të flasim më gjatë nesër. Dua të përshëndes të gjithë njerëzit në Beograd dhe Serbi, e ndiej gëzimin tuaj për njohjen e madhe që mora, faleminderit për atë dhe në emrin tim sonte do të pimë raki dhe verë të bardhë”, tha ai për Programin e Dytë të Radio Beogradit.

Dhënia e çmimit Nobel, autorit austriak Handke nuk është pritur mirë dhe ka ngjallur reagime të shumta. Kjo pasi ai njihet si një mbështetës i zjarrtë i “Kasapit të Ballkanit”, Sllobodan Millosheviçit.

Në mesin e reagimeve të ashpra e plot indinjatë është reagimi i presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Shoqata e Shkrimtarëve në SHBA dhe shumë figurave të tjera.

Çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2018 dhe 2019 e fituan autorja polake, Olga Tokaczuk dhe autori austriak, Peter Handke.

Loading...
More in Aktualitet, Kulture
Veliaj kapet sërish me Mynyrin dhe bandën qesharake kundër Kopshtit Botanik: Mos e mbyllni karrierën me turp

Close