Home . Aktualitet . Revista amerikane: “BE Gaboi” Ja rr.eziku që i kanoset Ballkanit nga Kina dhe Rusia

Revista amerikane: “BE Gaboi” Ja rr.eziku që i kanoset Ballkanit nga Kina dhe Rusia

Revista e njohur amerikane, “Foreign Policy”, publikuar një artikull mbi refuzimin e negociatave nga BE dhe rr.ezikun që sjell një veprim i tillë për ndikimin Kinez dhe Rus në Ballkan.

Parisi nuk ka minuar vetëm përpjekjet e reformatorëve dhe demokratëve të vërtetë në të gjithë rajonin.Ndërsa entuziazmi i BE për zgjerimin është zbehur, po ashtu dhe shpresat e vendeve kandidate për anëtarësim.

Rusia dhe Kina kanë qenë shumë të etur për të mbushur zbrazëtinë që rezulton në investime dhe ndikim. Serbia, pavarësisht se është shumë e përparuar në bisedimet me BE-në, ka dalë si destinacioni kryesor për investimet financiare kineze në Europën Lindore,përfshirë kontributet kryesore në sektorin e saj të zgjerimit.

Në Bosnjë dhe Hercegovinë,Kina është përgjegjëse për investimin e vetëm më të madh të vendit pas l.uftës, ndërtimin e planifikuar të një fabrike termike të thëngjillit në qytetin Tuzla, edhe pse projekti ka ngritur shqetësime serioze mjedisore, shëndetësore dhe politike në publikun boshnjak”, thuhet në artikull.

Më tej, bëhet e ditur se në Malin e Zi,firmat kineze po ndërtojnë një autostradë 1.5 miliardë dollarë, e cila ka shkaktuar që borxhi i vendit të rritet në 80 për qind të PBB-së.

Sipas revistës, kur Kina siguron infuzione të kapitalit për infrastrukturë dhe projekte të tjera në shkallë të gjerë, Rusia ushtron ndikim përmes mbizotërimit të sektorit të energjisë dhe lidhjeve të saj kulturore.

Ndërsa BE tërhiqet,ndikimi kinez dhe ai rus vetëm do të rritet, duke ushtruar një tërheqje që me kalimin e kohës mund të dëshmohet mjaft e fortë për të zhbërë vendet e rajonit nga themelet e tyre pro-perëndimore, demokratike dhe minojnë një paqe të brishtë.

Shtetet e Bashkuara kanë një shans për të bërë një rikthim simbolik dhe praktik në vendin e arritjeve të tij më të mëdha të politikës së jashtme që nga fundi i Luftës së Ftohtë, në një rajon ku udhëheqja amerikane është ende gjerësisht e popullarizuar dhe ku qëllimi i mbajtur prej kohësh i SHBA një Europë “e tërë, e lirë dhe me paqe” m.

Loading...
More in Aktualitet, Bota, Kryesore
Avokati: Meta përpjekje të dëshpëruara për të bllokuar Kushtetuesen! Frika të humbet logjikën e t’i shton fajet para gjykatsit

Close