LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Teknologji . “Sateliti Zombie” zbulohet nga një astronom amator 13 vite pasi NASA kishte humbur sinjalin! (Foto)

“Sateliti Zombie” zbulohet nga një astronom amator 13 vite pasi NASA kishte humbur sinjalin! (Foto)

Një “satelit zombie”, kështu e quajtën shkencëtaret satelitin e tyre që dështoi në misionin e tij në vitin 2005 pasi sinjali i tij humbi, është zbuluar rastërisht nga një astronom amator.

NASA më parë ishte shprehur se sateliti “IMAGE” kishte humbur por zbulimi i astronomit rrit shanset për ta rikthyer në funksion objektin dhe t’i rikthehet detyrës duke studiuar magnetosferën e Tokës dhe stuhitë diellore.

NASA kishte lëshuar në orbitë rreth tokës satelitin në vitin 2000 dhe për pesë vite objekti shërbeu si teleskop dhe ndërkohë siguroi informacione të rëndësishme për shkencëtarët.

Pictured is the IMAGE satellite during construction. The new finding that the satellite is still working suggests that NASA may be able to resume their IMAGE satellite mission, with the goal of studying Earth's magnetosphere and how it interacts with the sunThe IMAGE satellite launch from Vandenberg Air Force Base in Santa Barbara, California, on march 25, 2000Pictured is a rendering of the magnetic field lines of Earth's magnetosphere. A global network of ground-based observatories and orbiting satellites measure how Earth's magnetic field is changing, which gives us insight into how Earth's liquid core is movingAn artist's rendition of Earth's magnetosphere: the region of space controlled by the Earth's magnetic field and containing tenuous plasmas of both solar and terrestrial origin

Loading...
More in Teknologji
“LesEchos”: 5G-ja, teknologjia që do të trondisë ekonominë

Close