Home . Kryesore . SHBA e shqetësuar për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet në Shqipëri, kërkon verifikimin e “flirtit” të Berisha-Basha’s me ambasadorin Karpushin. Do mbahen nën vëzhgim

SHBA e shqetësuar për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet në Shqipëri, kërkon verifikimin e “flirtit” të Berisha-Basha’s me ambasadorin Karpushin. Do mbahen nën vëzhgim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe administrata “Trump” është shumë e shqetësuar për situatën në Shqipëri dhe flirtin e Berisha-Basha, drejtues të opozitës me Rusinë. Madje është kërkuar një verifikim i asaj çka është biseduar mes kreut të PD dhe grupit që e shoqëronte me ambasadorin rus Karpushin, për të parë ecurinë e mëtejshme të përpjekjeve të Rusisë për të depërtuar dhe më thellë në Ballkan. Mbështetja e dhënë me të gjitha mënyrat për ish-kryeministrin maqedonas Gruevski por dhe për protestën e opozitës në Shqipëri, ka krijuar shqetësime tek administrata e Trump, pasi ka informacione se rezultati i zgjedhjeve në Shqipëri mund të ndikohet nga sulmet kibernetike dhe fushata propagandistike e Rusisë në favor të forcave pro-ruse në vend. Ky ka qënë përfundimi ku kanë dalë 11 kongresmenë republikanë në Shtetet e Bashkuara, që duke u nisur nga akuzat e përfshirjes së Rusisë në procesin zgjedhor amerikan, por edhe në disa shtete të tjera, kanë depozituar në Dhomën e Kongresit një rezolutë, ku kërkohet ndalimi i menjëhershëm i përfshirjes së Rusisë në këto fushata si dhe vendosjen e sanksioneve nga Amerika, ndaj personave përgjegjës.

Në dokumentin prej 4 faqesh, kongresmenët listojnë rastet, kur disa shtete nëpërmjet agjencive të inteligjencës apo institucioneve të tjera, kanë denoncuar sulme kibernetike apo kanë zbuluar hakera rusë, të cilët kanë tentuar të marrin, por edhe kanë marrë në kontroll disa servera të rëndësishëm, duke ndikuar në procesin zgjedhor.

Një tjetër shqetësim i ngritur prej tyre, është dhe përhapja e lajmeve të rreme nëpërmjet rrjeteve sociale, por edhe dy agjencitë e lajmeve ruse “Russia Today” apo “Sputnik News” gjatë periudhës së referendumit në Mbretërinë e Bashkuar për daljen e saj nga Bashkimi Europian.

“Zyrtarët rusë, thuhet ne rezolute, kanë shprehur dëshirën e tyre për të ndarë NATO-n, dobësuar institucionet demokratike dhe mbështetur ekstremiste, kandidatët pro-Moskës në të gjithë Europën”. Në rezolutë përmendet dhe mbështetja ruse për ish-kryeministrin Gruevski në Maqedoni por dhe mbështetja për forcat pro ruse në Shqipëri.

Nga ana tjetër mësohet se do të mbahen nën vëzhgim të gjitha lëvizjet që do të bëhen në Tiranë, takimet dhe lëvizjet politike të PD dhe të liderëve kryesorë Berisha-Basha pas takimit me ambasadorin rus Karpushin. Fakti se një grup i vogël njerëzish kanë zënë hapësirën afër kryeministrisë dhe po bllokojnë të gjitha reformat integruese në BE, e deklaruar kjo dhe nga eksponentët më të lartë të Brukselit zyrtar, madje dhe të djathtët evropianë aleatë të PD-së, tregon qartë se Moska po ndërhyn rëndë në situatën në Shqipëri. Ndërhyrje kjo, për të krijuar një vatër krize dhe për të mundësuar depërtimin e saj në rajon. Pasi një vatër të tillë krize e ka në Maqedoni, po tenton ta shtrijë edhe në Shqipëri, për të dëmtuar këtë radhë dhe çështjen shqiptare./Pamfleti.com

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
A do kaloi Xhafa nesër mbi trupin e “Çizmes” dhe të Lulit?
Close