LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sheqeri dhe lidhja e tij me kancerin, studimi që nuk u publikua kurrë deri më sot

Sheqeri dhe lidhja e tij me kancerin, studimi që nuk u publikua kurrë deri më sot

Në vitin 1960, u bë një studim, i cili nuk u publikua kurrë. Deri më sot. Studimi i quajtur ‘projekti 259’, u sponsorizua nga vetë industria e sheqerit. Por ata e tërhoqën për shkak të gjetjeve që zbrisnin fitimet e tyre në shumë produkte që e përmbajnë atë.

Por çfarë gjeti studimi?

Studiuesit hetuan efektet e dietave të pasura me sheqer tek minjtë. Rezultati lidhte sheqerin me nivele më të larta të Beta- glucoronidase, një substancë e lidhur me kancerin e fshikëzës së urinës dhe gjithashtu rritjen e riskut për sëmundjet koronare të zemrës.

Studimi u financua nga industria e sheqerit pasi në atë kohë, fajësohej dieta e pasur me yndyra për shumë sëmundje. Duke ulur nivelin e konsumimit të yndyrës që nga ajo kohë, u rrit numri i obezëve, pacientëve me diabet tip 2 në USA.

Loading...
More in Aktualitet, Biosfere
Balla kërkon arrestimin e Berishës: Mori miliona dollarë rryshfet nga kompania amerikane

Close