LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Shkencëtarët: Pas kësaj që kemi krijuar,njeriu do jetë i pavdekshëm

Shkencëtarët: Pas kësaj që kemi krijuar,njeriu do jetë i pavdekshëm

Shkencëtarët kanë arritur ndërtojnë qelizat e zemrës së njeriut. Këtë e kanë bërë me anë të qelizave të zemrës së një miu duke lënë skeleturën e fortë, në të cilën pastaj janë vendosur qelizat njerëzore të cilat janë zhvilluar me sukses në qeliza të zemrës.

Ata thonë që ky zbulim do të revolucionarizojë testimin e ilaçeve, duke mundësuar që ato të testohet në zemra artificiale, si dhe mund të çojë në krijimin e një metode të re për të gjeneruar qeliza të muskujve të zemrës në mënyrë artificiale.Mendohet se një ditë do të arrihet të krijohet një zemër e njeriut tërësisht funksionale, e cila mund të përdoret për transplant dhe kështu njeriu do të jetë i pavdekshëm.

Komento
Loading...
Mos e Humbisni
Murgjit dhe murgeshat e “Manastiri të Prostitutave” na kërkojnë të heshtim!

Close