LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Stadiumi i ri kombëtar, 1 milion euro për sistemin e ndriçimit

Stadiumi i ri kombëtar, 1 milion euro për sistemin e ndriçimit

Prej muajsh po punohet për ndërtimin e impiantit të ri kombëtar. Në kryeqytet, momentalisht gjendet vetëm një stadium i gatshëm për ndeshje ndërkombëtare, ndërkohë që në “Arenën Kombëtare” është mbaruar thuajse 55% e volumit të përgjithshëm. Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit sjell për “Panorama Sport” detaje për situatën e punimeve në impiantin më modern kombëtar të futbollit që do të ndërtohet.

arena kombetare3

 PUNIMET

Në fjalën e tij, ai tregon se është kryer rreth 13% e investimit dhe rreth 55% e volumit të të gjithë ndërtesës. “Momentalisht them që është drejt fazës së fundit të mbylljes së punimeve në katin përdhes. Tanimë pritet të nisë gjithçka për ndërtimin dhe vendosjen e shkallëve metalike në tribunat e stadiumit, në mënyrë që të bëhen gati për t’u betonuar.

Kur flasim për ecuri punimesh, për këdo mund të duket se është bërë pak, por mund të them që janë hedhur mijëra tonë beton dhe është shtruar mijëra tonë hekur. Konkretisht, 60.000 metër/kub beton dhe rreth 7000 tonë hekur. Kam besim që jemi brenda të gjitha afateve dhe në vitin 2018 stadiumi do të jetë gati”, tregon fillimisht Dervishaj.

NDRIÇIMI

Personi përgjegjës për infrastrukturën e stadiumeve në Komitetin Ekzekutiv në FSHF, jep të dhëna në lidhje me sistemin e ri të ndriçimit që do të përdoret në impiantin e ri kombëtar. Gjatë fjalës së tij për gazetën, Dervishaj sjell detajet se si do të jetë ndriçimi në stadium dhe sa do të kushtojë.

arben dervishaj

“Kemi vendosur që ta zëvendësojmë. Nuk do të jetë ndriçimi që kemi përdorur në Elbasan apo në Shkodër, por kemi përzgjedhur sistemin LED. Në kosto, momentalisht në montim është pak më i shtrenjtë se sistemi tradicional, por me kalimin e kohës, justifikon kostot në disa aspekte. Së pari, në kursim energjie, pasi këto llamba harxhojnë më pak energji. Së dyti, eliminohet problem i ndriçimit pas një ‘black out’-i (fikjes totale). Llambat ndizen menjëherë, ndërsa sistemi tradicional kërkon një minutazh të gjatë për të bërë ndezjen e një pjese të caktuar, më pas duhet pritur të arrijnë temperaturën llambat në mënyrë që të ndizet plotësisht.

Së fundmi, bëhet fjalë për një sistem që është në bazë të rekomandimeve të fundit nga UEFA e FIFA. Mjaft të kujtojmë që edhe Juventus në stadiumin e ri, e ndërtoi me sistem ndriçimi tradicional dhe më pas e zëvendësoi me LED. Kostoja paraprake e përllogaritur për impiantin e ndriçimit shkon në rreth 1 milion euro”, ka deklaruar Dervishaj.

Sistem special për tapetin

Kombëtarja e futbollit ka zhvilluar ndeshje ndërkombëtare përballë një skuadre kampione si Spanja në “Loro Boriçi”, mirëpo Dervishaj zbulon për “Panorama Sport” se impianti i ri do të ketë një fushë edhe më speciale sesa në Shkodër. “Nuk ishte e nevojshme që të zgjidhnim një fushë me sistem ngrohjeje, sepse edhe specialistët që konsultuam nuk na e sugjeruan, kjo për vetë faktin se nuk ka ngrica në vendin tonë.

arena kombetare1

Megjithatë kemi kërkuar që të jetë një fushë e cilësisë maksimale. Do të jetë edhe më e mirë sesa ajo e vendosur në Shkodër. Për fushën e ‘Loro Boriçit’ nuk kemi pasur ankesa as nga Spanja, mirëpo për impiantin e stadiumit kombëtar do të kërkojmë perfeksionin edhe në këtë pikë”, vijon anëtari i KE-së në FSHF.

Më tej, Dervishaj shpjegon edhe sistemin special që do të përdoret për barin. “Sa i përket fushës, do të ketë sistem me llamba ultraviolet vetëm për barin. Jo vetëm kaq, por në dimër do të ketë një mbulesë speciale, për sa kohë stadiumi do të qëndrojë i mbyllur. Së bashku me të gjitha depozitat e nevojshme, përafërsisht fusha mund të kushtojë 350 mijë euro. Gjithashtu do të përdorim edhe një metodë që ndodh thuajse në të gjitha stadiumet e mëdha jashtë vendit.

arena kombetare4

Në pjesën anësore të fushës, pra jashtë vijës së lojës, të vendoset bar artificial i cilësisë më të mirë. Kjo pasi aty nuk është pjesë e përdorur për lojë, pasi flasim për disa centimetra jashtë vijës së fushës, por përdoret për të kryer stërvitje dhe nxehje të skuadrave, është kalimi i arbitrave anësorë gjatë gjithë ndeshjes, që shpesh sjell edhe dëmtimin e barit në atë vijë”, ka shpjeguar Arben Dervishaj për “Panorama Sport”.

Fasada / Nis prodhimi, montohet pas… 1 viti

Dervishaj, gjatë fjalës së tij për gazetën, shpjegon edhe faktin se impianti ka bërë një pjesë të madhe të punimeve, që për momentin duken ende pak për syrin e atyre që e vëzhgojnë. Si detaj, ai kujton faktin që fasada është porositur dhe do të nisë të prodhohet, mirëpo montimi i saj do të bëhet shumë kohë më pas.

arena kombetare2

“Në ndërtimin e stadiumit ka edhe një specifikë, të cilën do të nisim ta shohim që nga java e ardhshme. Në fillim të saj pritet që të nisë edhe prodhimi i fasadës, e cila kërkon kohën e saj. Ne nuk do ta shohim atë derisa të montohet, por fakti që prodhimi bëhet në avancë, na jep kohë, pasi ajo në momentin që do të jetë gati pas rreth një viti, kërkon vetëm kohën e montimit më pas. Kështu ndodh edhe me shumë gjëra të tjera që janë porositur apo tenderuar nga kompania dhe në impiant do t’i shohim vetëm në momentin e montimit”, ka shpjeguar Dervishaj.

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Murgjit dhe murgeshat e “Manastiri të Prostitutave” na kërkojnë të heshtim!

Close