LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore . Top 10 penalltit e gabuara në historinë e futbollit (Foto+Video)

Top 10 penalltit e gabuara në historinë e futbollit (Foto+Video)

Në futboll është një moment shumë decizive ku përcaktohet fati i një ndeshje e shoqëruar me ndjenjat e një kombi apo një pjese njerzish dhe kjo është goditja e një penalltie në momentin më kulminant të ndeshjes. Ne po ju sjellim në vëmendje 10 penalltit që kanë sjell dëshpërimin dhe zhgënjimin e miliona njerëzve.

10.Martin Palermo
Argjentine 0 – 3 Kolumbi
Humbet tre penallti në 90 minuta, fiton skuadra kolumbiane

PALERMO

9. Stuart Pearce 
Angli 3-4 Gjermania Perendimore (Boterori Itali 90)
Reagimi histerik qe lojtari pati pasi gaboi bëri që të quhej “Psiko” me pas nga tifozet

PEARCE

8. Alessandro Costacurta
Kupa Intercontinetale kundër Boca Juniors, fitojn Argjentinasit.
Milan 1-2 Boca Juniors 2003 (fin.kupa interkontinentale)

2809474-1429189_0x410

7. Marco Van Basten 
Hollandezi humbet penalltin në gjysëm-finale kundër Danimarkës Euro 1992
Van Basten godet dhe topi pritet nga portieri legjendar danez Peter Schimachel

van-basten

6.Cico Graziani
Roma 3-5 Liverpool(finale kupes klampioneve 84) Roma humbet finalen ne shtëpi

GRAZIANI

5. Luigi di Biaggio
Itali – Francë
Mesfushori italian godet topin në travers, Italia skualifikohet në cerekfinale France 1998

DIBIAGGIO

DIBIAGGGIO

4.Gyan Asamoah
Ghana-Uruguaj 2-4(Boterori 2010)
Në minuten e fundit humbet një penallti që do e kishte dërguar Ghanën mes 4 me te mirave te botës

138517710-3556077_0x410

3. David Trezeguet ( Botërori 2006)
Sulmuesi Francez I Juventus gabon 11 metërshin, Kupa I shkon Italisë

2.John Terry (Champions League 2008)
Humbet kapiteni I Chelsea dhe Manchester United fiton trofeun

TERRY

1.Roberto Baxhio
Itali-Brazil 2-3 (finale e botërorit 1994)
Penalltia që akoma dhe sot kujtohet..Roberto Baggio një nga Nr 10 më të dashur në Botë, humbet nga pika e bardhë 11 metërshit.

Baggio-1994

Loading...
More in Kryesore, Sport
Lojtarët e Dortmundit, pa gratë në Madrid

Close