LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti . Tullacët, të predispozuar për probleme me zemrën

Tullacët, të predispozuar për probleme me zemrën

Hulumtuesit në Japoni thonë se burrat me më pak flokë kanë më shumë gjasa të kenë probleme me zemër, sesa ata me flokë.

Studimi me afro 37,000 njerëz, i publikuar në revistën online BMJ Open, vë në pah se tullacët kanë 32 për qind shanse më shumë të kenë sëmundje koronare të zemrës.

Hulumtuesit në Universitetin e Tokios kanë një numër teorish, por jo shpjegime të qarta për lidhjen me këto probleme.

Pavarësisht gjetjeve, ata kanë thënë se pirja e duhanit, obeziteti, niveli i lartë i kolesterolit dhe tensioni i gjakut mbesin shkaktarët më të fortë të problemeve të zemrës.

Studimi është kryer në Shtetet e Bashkuara dhe në Evropë në periudhën 1993-2008.

Loading...
More in Shendeti
4 hapa për vithe të forta

Close