LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti . Ushqimet e dimrit që luftojnë lodhjen dhe mbipeshën

Ushqimet e dimrit që luftojnë lodhjen dhe mbipeshën

Për t’i kaluar sa me lehtësisht viruset, lodhjen dhe për të mos shtuar në peshë gjatë dimrit, ja ushqimi i rekomanduar. Do ndiheni në formë dhe gjithmonë të buzëqeshur.

Mungesa e vitaminës D dhe zinkut mund të shkaktojë më shumë probleme se asgjë tjetër gjatë periudhës se dimrit. Nga mungesa e vitaminës D lindin infeksione respiratore dhe stresi bëhet më i madh. Mungesa e zinkut nga ana tjetër sjell një mos sinteze të mirë të proteinave që përbejnë rruazat e bardha dhe antitrupat duke shkaktuar rrufa.

Ja 8 ushqime për t’u ndier sa më mirë dhe të mirat që ato sjellin

Agrumet: flavonoide dhe vitamine C

Avokadoja: e pasur me yndyrë të mirë dhe ndërpret urinë

Peshku: i pasur me omega 3 dhe ngre moralin

Lakra: siguron më shumë imunitet

Hudhra dhe qepa: antioksiduese dhe kundër infeksioneve

Thjerrëzat: të pasura me hekur ato luftojnë lodhjen dhe largojnë urinë

Banania: plot me përbërës që i bëjnë mirë trupit dhe mendjes.

Gështenjat: të pasura me minerale dhe largojnë urinë.

Loading...
More in Shendeti
4 ushqimet që na shkurtojnë jetën

Close