Home . Aktualitet . Vazhdon çoroditja e lularëve, konstituohet Shkodra! Arrestohet kreu i FRPD, ndërsa Ademi ulëret: Jam akoma kryebashkiake

Vazhdon çoroditja e lularëve, konstituohet Shkodra! Arrestohet kreu i FRPD, ndërsa Ademi ulëret: Jam akoma kryebashkiake

Është konstituar mes tensionesh këshilli bashkiak i Shkodrës. Kryetare e këtij Këshilli është zgjedhur Brisela Kadia me 42 vota pro, ndërsa dy prej tyre janë shpallur të pavlefshme. Po ashtu në këtë mbledhje janë zgjedhur edhe tre nënkryetarët e tjerë. Ata janë Arvid Osja, Tereze Brigja dhe Suada Selimaj. Kryetarja e Re ka thënë se do të jetë e drejtë dhe e paanshme.

“Ky këshill fillon punë në një situatë të pazakonte, ku disa parti kanë lënë jashtë votuesit e tyre. Do të punojmë për të gjithë. Kjo detyrë që më është besuar do të jem e drejtë dhe e paanshme ne të drejtë të ligjit për të shërbyer për Shkodrën dhe shkodranët” ka thënë ndër të tjera Kadia. Ndërsa Jona Leqejza, Diana Muriqi, lush Marku, Blediana Nika, Hilmi Lakti, Jetmira Rraboshta, Andi Halluni, janë zgjedhur anëtar të qarkut Shkodër. Konstituimi I Këshillit Bashkiak është bërë në bibliotekën e Universitetit “Luigj Gurakuqi”, që ishte rrethuar nga policët, e më pas nga militantët e PD të Shkodrës, Mirditës Kurbinit Lezhës e Matit që marshuan në këmbë nga prefektura drejt bibliotekës.

Teksa brenda Bibliotekës së Universitetit bëhej konstituimi ku i pranishëm ishte deputeti Tom Doshi, bashkë me deputetet Luan Harusha, Senida Mesi dhe zv ministrja e brendshme Romina Kuka, militantët e PD nisën përplasjet me policinë ku tentuan disa herë të çajnë kordonin, strategji e përdorur të protestat e dhunshme muajt e fundit.

Brenda e ambienteve të bibliotekës procesi për të zgjedhur këshillin bashkiak ka vijuar normalisht ndërsa militantët e PD kanë qëndruar deri në përfundim të këtij procesi ku më pas i kanë pritur me thirrje e ofendime këshilltarët e rinj, ku nuk munguan as shishet e hedhura në drejtim të deputetit Tom Doshi. Nga ana tjetër kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi nuk është parë në protestë pasi ka qëndruar gjatë gjithë kohës në ambientet e bashkisë.Në fund të protestës ajo ka deklaruar se do të vijoi të jetë kryebashkiake deri në zgjedhjet që ajo i cilëson si të vërteta.

Partia Socialiste e afroi me dy ditë datën e konstituimit, vendim i cili erdhi pas tërheqjes nga marrja e detyrës të kandidatit fitues, Valdrin Pjetri. Ky i fundit, sipas PD është i dënuar në Itali me burg për drogë në vitin 2003, por nuk e kishte deklaruar në formularin e vetëdeklarimit. PD-ja publikoi dokumentet që vërtetonin vendimin e autoriteteve italiane, teksa fshehjen e dënimit, kreu i qeverisë e ka konsideruar një akt të patolerueshëm dhe njoftoi se deri sa të zbardhet e vërteta ligjore, PS dhe Pjetri i kanë rrugët e ndara.

Shkodra, një bastion i së djathës, i drejtuar së fundmi nga Voltana Ademi, është “kalaja” e fundit në drejtimin e PD-së, për të cilët këta të fundit duket se janë zotuar se nuk do ta lirojnë aq lehtë siç ka ndodhur në disa prej bashkive të tjera.

Loading...
Mos e Humbisni
Të mbrojmë teatrin e minjve që “sfiduan” Kadri Roshin!

Close