LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Vendimi kundër Shqipërisë / Presidenti i Bundestagut gjerman “kryqëzon” Macron: Nëse dështojmë këtu, atëherë si…

Vendimi kundër Shqipërisë / Presidenti i Bundestagut gjerman “kryqëzon” Macron: Nëse dështojmë këtu, atëherë si…

Presidenti i Bundestag gjerman, Wolfgang Schäuble e quan një gabim trashanik të Bashkimit Evropian vendimin për të mos hapur negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në një intervistë për Reuters, duke kritikuar vendimin e Presidentit të Francës, Emmanuel Macron për veton e vënë, ai theksoi se Evropa e ka detyrim të stabilizojë Ballkanin Perëndimor, por edhe të marrë më shumë përgjegjësi.

Ai tha:

“Nëse dështojmë këtu, atëherë si mund të pretendojmë të luajmë një rol stabilizues në Lindjen e Mesme”, tha ai, duke shtuar se në të njëjtën, “thellimi i bashkëpunimit dhe zgjerimit të BE-së duhet të vazhdojë”.

Loading...
More in Aktualitet, Kacamisri
Përplasja për pronat, Lame: Mbaroi Shqipëria së vjedhuri, tani “hamë” njëri-tjetrin

Close