LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . VIDEO/ Këshilltari i paaftë i Presidentit pranon shkeljen Kushtetuese të Ilir Metës

VIDEO/ Këshilltari i paaftë i Presidentit pranon shkeljen Kushtetuese të Ilir Metës

Pas daljes se raportit final te Komisionit te Venecias ku thuhet qarte se Presidenti nuk mund t’i shtyje zgjedhjet, ka dale ne nje reagim per mediat edhe zedhenesi i Presidentit, Tedi Blushi.

Teksa sulmonte mediat dhe mazhorancen per keqinformim, Presidenca ndersa citonte nje pjese te cunguar te opinionit te Venecias (pasi paragrafi i plote do ishte teresisht rrenues per Meten te cilin do jua sjellim me poshte), rrezoi veten kur tha se ”Në opinionin e miratuar sot, i cili është bërë me kërkesë të kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, Komisioni i Venecias veren se dhe në rastet e emergjencave shtetërore, si lufta apo katastrofat natyrore, Parlamenti duhet të miratojë një legjislacion ‘ad hoc’ për të shtyrë zgjedhjet’.

Pra, duke e degjuar nga goja e vete zedhenesit te Presidentit, kupton edhe njehere se Meta e ka shkelur Kushtetuten duke shtyre daten e zgjedhjeve, kompetence qe nuk ia jep Kushtetuta.

Nga ana tjeter, Blushi per te manipuluar opinionin nuk e citoi te plote paragrafin e Venecias i cili po ta shohesh te plote eshte si me poshte:

Presidenti Ilir Meta veproi në mungesë të bazës ligjore për anulimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit. Në opinionin e miratuar sot, i cili është bërë me kërkesë të kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, Komisioni i Venecias thekson se Presidenti shqiptar nuk mund të anulojë zgjedhjet pa konsensus politik. Edhe në rastet e emergjencave shtetërore, si lufta apo katastrofat natyrore, Parlamenti duhet të miratojë një legjislacion ‘ad hoc’ për të shtyrë zgjedhjet’.

Blushi zgjodhi ta heqe fjalin e pare qe i binte ne koke problemit dhe rrezonte Meten perfundimisht, por pavarsisht sa u perpoq te mbrohej, Ilir Meta del zbuluar edhe kur del te mbrohet, pasi raporti eshte qartesisht kunder tij.

Ja videoja kur me ze e figure, Presidenca duke cituar sigurisht te paplote Venecian nepermjet Blushit, serish pranon se Meta nuk mund te shtyje zgjedhjet:

Loading...
More in Aktualitet, Dosja X, Kryesore
DW për Francën: Shansi i fundit për Shqipërinë dhe Maqedonin e Veriut është të dielën

Close