LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog . Z. Basha, “lidheni” Murrizin tuaj se po na kafshon!

Z. Basha, “lidheni” Murrizin tuaj se po na kafshon!

Nga Andrea Danglli

Do doja që për një moment të bllokoja veshët, të zija sytë dhe të mbyllja gojën për të mos dëgjuar, shikuar apo folur.

Edhe pse e kam kuptuar qartë se vuajtja jonë është e lidhur ngushtësisht me heshtjen, këtë herë mendova se do ishte më mirë të mos i jepja zë revoltës që ziente nga brenda dhe kërkonte me insistim të shprehte zemëratën.

U përpoqa aq shumë por në fund nuk munda ta frenoj dot veten. Protesta e mendimeve u përshkallëzua tamam si një psherëtimë e thellë që të mbushet në gjoks dhe duhet ta shfrysh me doemos.

Nuk arrita t’i kapërdij lehtë bombat e fjalëve që hodhi njëra pas tjetrës një politikan, një deputet i zgjedhur, një njeri që nesër pritet të bëjë në parlament ligjet dhe rrjedhimisht fatet tona.

Myslim Murrizi, njeriu që ende nuk e ka mbushur muajin si i votëbesuar nga populli, për një moment harroi se mban mbi sup këtë përgjegjësi dhe u përfshi në një betejë virtuale me disa personazhe të njohur në media.

Nuk dua të hyj në qëllimet apo prapaskenat e debatit për të justifikuar njërën palë dhe fajësuar palën tjetrën, pasi unë nuk jam as njeriu dhe as institucioni përkatës.

Për pos të gjithave, mua si qytetar i këtij vendi më shqetëson ligjvënësi i zgjedhur dhe normalisht atij do t’i kërkoj llogari deri më një për çdo lëvizje që mund të dëmtojë vendin tim. (me palën tjetër nuk kam punë dhe s’kam të drejtë t’i gjykoj)

‘’Shpërthimet’’ e njëpasnjëshme ishin të rënda, shokuese apo thënë ndryshe pjesë e një çmendurie në nerva e sipër që merr përpara ç’të gjejë.

E gjithë “artileria” e fjalëve fyese, banale dhe rrjedhimisht e padenja, vërshoi në rrjetet sociale njëlloj sikur bëhej fjalë për një të dehur që po i kërkonte llogari shokëve të tij se pse kishte pirë kaq shumë. (Më vjen zor ta përmend atë bllok fjalësh mes rreshtash, pasi nuk do mjaftonin veç dy duar për t’i vendosur mbi kokë)

Fill pas kësaj, media në këtë thatësirë lajmesh i pasqyroi siç qenë pasi këto fjalë edhe pse mund të jenë shprehur në gjendje të dehur, i ka thënë një deputet që nesër do paguhet me taksat e shqiptarëve për të “gatuar” një të ardhme më të mirë për ta.

Normalisht që askush nuk mund të mirëpresë një “rrëshqitje” të kësaj natyre përpara nënës, motrës apo fëmijës së tij, ndaj dhe indinjata do të ishte e gjerë.

Kjo jehonë lajmesh tingëlloi keq në veshët e z. Murrizi i cili u detyruar të kërkojë një ndjesë, e cila në gjykimin tim qe e shtirur, fëmijërore dhe aspak serioze.

Deputeti i zgjedhur për “abetaren” e tij të pisët i kërkon të falur demokratëve dhe jo shqiptarëve, kërkon ndjesë dhe njëkohësisht sulmon, falet por nuk pranon gabimin.

A mund të ma shpjegojë dot dikush këtë trinom të deklaratës së tij?

Mos ndoshta do të ishte më e drejtë që të ndiqej rruga ligjore për të zgjidhur përplasjen dhe të merreshin institucionet?

Mendoni se do të ishte më e logjikshme që z. Murrizi të kërkonte një ndjesë të sinqertë dhe të mos përpiqej të fshihte hënën pas gishtit tregues?

Rruga që ka gjetur për të zgjidhur konfliktet nuk mund të pranohet nga unë dhe nga ti lexues i dashur, përpos ndonjë militanti që i janë errësuar sytë me shpresën për të përfituar ndonjë vend pune.

Deputeti në fjalë, tashmë është hera e dytë që dëshmon vullnetarisht përpara shqiptarëve përmes gjesteve të tij se nuk mund të shërbejë si një shembull për fëmijët tanë të cilët meritojnë më tepër.

Edhe pse përpiqem, nuk mund ta gjej dot tek profili i tij modelin e politikanit që mund të negocionte me partnerë ndërkombëtarë, të udhëhiqte ndonjë institucion shtetëror apo të bënte oponenëcë opozitare brenda kontureve përkatëse.

Më vjen keq që “rrokada” mes emrave të vjetër në PD dhe atyre të rinj, u zgjodh të bëhet në këtë formë, duke mos i dhënë mundësinë të oksigjenohej me figura që përcjellin shpresë, besim dhe forcë.

Kemi vite tashmë që dëgjojmë të demonstrohet në politikë (pa dallim) një fjalor rrugaçëror i kësaj natyre dhe s’mund të heshtim, neglizhojmë apo falim duke lejuar që kjo praktikë të shndërrohet në modë nga politikanë të tjerë.

Vërtet jemi lodhur! Nuk kemi më nevojë për agresorë, gjakprishës apo të fortë që të na i kthejnë Kuvendin në spektakël humori apo në ring boksi. Kemi humbur mjaft kohë prej tyre pasi i vendosëm aty ku nuk duhet të ishin duke lënë jashtë bij dhe bija të denja.

Do ishte e shëndetshme për progresin e vendit nëse “Murrizët” e parlamentit, gjatë vapës përvëluese të zgjidhnin hijet për të shkuar në Kuvend pasi unë nuk do doja që disa “klonet” e tij majtas apo djathtas, të vijojnë të na i lenë Shqipërinë në hije.

Dhe për ta mbyllur do doja të sillja në vëmendje një perifrazim në krye të deklaratës së gjoja ndjesës së Z. Murrizi i cili shkruan: “Kur qentë të kafshojnë këmbën, në gjaknxehtësi e i inatosur kthehesh dhe kafshon këmbën e qenit!”

Uroj që koha të dëshmojë se unë po gaboj në ato çka shkruaj, dhe lideri i PD-së Lulzim Basha të ketë vepruar drejt me përzgjedhjen e listës për deputetë.

Por nëse kjo racë politikanësh do të vazhdojë të ndjekë këtë logjikë, atëherë mua si qytetar i këtij vendi më lind e drejta të bëj një kërkesë: Z. Basha, “lidheni” Murrizin tuaj se po na kafshon!

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Murgjit dhe murgeshat e “Manastiri të Prostitutave” na kërkojnë të heshtim!

Close