LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Argetim . Zbulohet misteri pse u zgjodh kënga “Lufta mbaron, po të duash ti”

Zbulohet misteri pse u zgjodh kënga “Lufta mbaron, po të duash ti”

Më në fund Kunati e gjeti slloganin e protestës.

Bëhet fjalë për këngën e famshme të John Lennon, “War is over, if you want it” (“Lufta mbaron po të duash ti”).

Përzgjedhjen e këngës e bëri Strazo.

Ai gërmoi në këngët e vjetra të viteve ’70, që përket me moshën e rinisë së Doktorit, dhe gjeti këtë këngë.

-E gjeta, i tha Lulit. Kjo do t’i pëlqejë Doktorit, se është kënduar fiks në kohën kur ai ishte i ri.

-E sigurtë, tha Luli? Se ai sa ishte bërë komunist atëhere, dhe ndoshta nuk i dëgjonte këto.

-Këtë e ka dëgjuar, se ishte kundër luftës së SHBA në Vietnam. Ne ishim me Vietnamin atëhere.

-Ah, po, tha Luli, pa u menduar gjatë.

Pastaj thirri Kunatin dhe i tha ta testonte këngën tek shumë njerëz, përfshi dhe kritikët e tij, dhe t’i sillte një opinion.

Kunati mori këngën dhe në fillim ua tregoi vajzave të kompanisë së tij të marketingut.

Ato mblodhën buzët, por nuk folën.

-Çfarë s’u pëlqen dhe çfarë u pëlqen, pyeti Kunati?

-Na pëlqen që ka të bëjë me mbarimin e luftës, tha Odeta, por është e vjetër shumë.

-Po bërthama e demokratëve që vijnë në miting janë rinia e viteve ‘70, tha Kunati. Duam t’i bëjmë nostalgjik ata.

-Kështu po, tha Odeta, shkon.

Pastaj thirri njerëzit e Kryesisë.

Ua vendosi ta dëgjonin dhe ata.

-E mirë është, po stil i vjetër,  thanë dhe ata.

-I pëlqen shumë Doktorit, tha Kunati.

Aty mbaruan debatet.

Pastaj shkoi tek “Korpusi Azem Hajdari”.

-Nuk ban, i thanë ata. Ne kemi këngën për Azemin.

-Është shumë e egër, tha Kunati. Ndjell luftë. Ne jemi për paqe.

Djemtë e panë të çuditur.

-Po ne kemi bërë gati çunat për miting, qenkemi lodh kot, tha një prej tyre.

-Jo, s’ka problem, ata le të jenë gati, por duhet këngë paqësore.

-Le se do ketë ndonjë pallat tjetër ky dhe ka frikë se ja prish Rama, tha njëri me zë të ulët.

Më në fund vendosi të pyesë dhe ish- deputetin Ruli, si një tirons që ka dëgjuar muzikë në vitet ‘70.

Ruli sa e dëgjoi, u ngjall i tëri.

-Shumë fine është si zgjedhje, tha. I përshtatet tamam situatës ku ndodhet Luli pas marrjes së parave për pallatin e parë.

Vetëm se ka një problem të vogël, duket si i mërzitur.

-Çfarë problemi, tha Kunati?

-Duket sikur Luli ka dhe një pallat tjetër dhe i lutet Ramës t’ia prishë. U mësua keq me këto lekët.

Komento
Loading...
Mos e Humbisni
A do guxonte sot Luli dhe Muli të bënin vizitë në familjen e heroit Ibrahim Basha?!

Close