LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti . Zbulohet sekreti për të pasur dhëmbë të përjetshëm… (Foto)

Zbulohet sekreti për të pasur dhëmbë të përjetshëm… (Foto)

Sekreti për të pasur dhembë të përjetshëm qëndron tek nofulla e peshkaqenit. Një grup studiuesish nga Universiteti i Sheffeld në Britani, kanë identifikuar mekanizmin përgjegjës për rigjenerimin e dhembëve të peshkaqenit.

Sipas studimit të publikuar nga revista “Developmental Biology” rigjenerimi i dhembëve të peshkaqenit ndodh për shkak të disa qelizave epiteliale.

Studimet kanë provuar se këto qeliza, gjendet gjithashtu edhe tek njerëzit.

Konsumimi i tepërt i sheqernave dhe mosmbajtja e një higjene të rregullt orale, shkatërron dhembët e mijëra personave në gjithë botën.

Gjatë jetës peshkaqenët humbasin shumë dhembë dhe i zëvendësojnë brenda disa muajsh.

Ekipi i drejtuar nga studiuesi Gareth Fraser, ka shqyrtuar embrionet e një peshkaqeni të llojit “Mustak”, duke identifikuar grupin e gjeneve përgjegjëse për programin e “rigjenerimit të përhershëm”.

Fraser deklaroi se, lajmi i mirë është që këto gjene janë përgjegjëse edhe për zhvillimin e dhembëve të njerëzve./tvklan.al/

Loading...
More in Shendeti
Pse na dridhen sytë në mënyrë të pavullnetshme?

Close